اخبارحیات وحشمحیط زیست انسانیمحیط زیست طبیعیمنابع طبیعیهمه

بحران در زیستگاه یوز ایرانی با فعالیت غیراصولی معادن

فعالیت غیر اصولی معادن سنگ، در کنار شکار بی رویه طعمه یوزپلنگ در منطقه ی شکار ممنوع یخاب و قسمت های جنوبی پارک ملی کویر، از جمله مهمترین مخاطراتی هستند که این زیستگاه ارزشمند واقع در شمال استان اصفهان را تهدید می‌کند. فعالیت چند معدن سنگ در این مناطق، موجب تخریب گسترده ی پوشش گیاهی شده و زیستگاه گونه های ارزشمندی همچون یوزپلنگ آسیایی را به شدت آشفته کرده است. یکی از این معادن در جنوب پارک ملی کویر ودر قسمت شمال شرقی منطقه یخاب واقع شده و راه دسترسی پرتردد آن، قسمت وسیعی از مسیر اصلی حرکت یوزپلنگ از پارک ملی و منطقه یخاب به پناهگاه عباس‌آباد و مناطق استان یزد و بالعکس را متزلزل کرده است. این عامل موجب محدود شدن مسیر حرکت یوز شده که این مساله نیز موجب تاثیرات منفی در زیست این گونه در منطقه شده است. معادن موجود در منطقه یخاب که نمونه بارزی از برداشت سطحی و غیر اصولی منابع معدنی از زیستگاه های منحصر به فرد حیات وحش ایران هستند، علاوه بر تخریب های معمول، محیطی برای تجمع زباله های انسانی در محل برداشت و پخش شدن زباله های غیر بازیافتی و مصرف شدن آنها توسط وحوش منطقه را فراهم کرده‌اند،که اثرات منفی این فعالیت ها را صد چندان کرده است.

فعالیت معادن در این مناطق ارزشمند ، موجب مهاجرت گونه های جانوری نادر و تسهیل شکار آنها توسط شکارچیان متخلف شده است. همچنین تردد کامیون و ماشین آلات سنگین معدن کاوی از مناطق شهری در شهرهایی همانند بادرود و ابوزیدآباد و روستاهای مجاور، موجب نارضایتی شهروندان و تحمیل هزینه های شهری و عمرانی به این مناطق شده است.

 با کنترل بهره برداری از معادن موجود در این منطقه ارزشمند می توان گام‌های ارزشمندی در حفاظت از گونه های در خطری همچون یوزپلنگ آسیایی برداشت.

منطقه شکار ممنوع یخاب، با وسعت دویست و هفتاد هزار هکتار و مرز مشترک طولانی با پارک ملی کویر، جنوب این پارک ملی را پوشش داده و کریدوری است میان پارک ملی کویر و مناطق جنوب شرق آن. این منطقه در شهرستان آران و بیدگل و در شمال بخش کویرات و شهر ابوزیدآباد واقع گردیده است و گونه های متعددی از جمله کل و بز، قوچ و میش، جبیر و انوع گربه سانان و پرندگان نادر در آن زیست می‌کنند.

[metaslider id=1801]

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. با دیدن این تصاویر هر طبیعت دوستی متاثر میگردد.واقعا نمیدانم چرا در کشور ما هر سازمانی ساز خودش را میزند.هماهنگی بین راهداری و صنایع و معادن و محیط زیست و منابع طبیعی وجود ندارد.مگر نه اینکه باید برای معدن سازی و راه سازی از محیط زیست مجوز بگیرند.چرا این قدر محیط زیست مورد کم لطفی قرار گرفته است؟ تا به کی باید شاهد تخریب محیط زیست باشیم؟ مگر خدا دوباره به ما دشت وجنگل و تپه و کوه میبخشد؟ چرا باید آیندگان و نسلهای بعدی از دیدن زیباییهای طبیعت بی بهره باشند.ای کاش دولت به درد دلهای مردی چون دکتر اسماعیل کهرم که هر شنونده ای را تحت تاثیر قرار میدهد گوش فرا میداد.شاید فرجی حاصل میشد و توجهی خاص به محیط زیست میکردند.

    1. سلام
      سخنان شما از یک سو داغمان را تازه می کند و از سوی دیگر امیدوارمان می کند که هستند کسانی که ارتباط با طبیعت و نظام هستی را در کنار سایر ارتباطات درک می کنند.
      ممنون از حضور گرمتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا