اخبارعمومیهمهویژه

برگزاری جشنواره و کلاس های ساخت کاردستی از پسماند بازیافتی به مناسبت هفته محیط زیست

روزانه حجم بالایی از زباله ها را تولید می کنیم که آسیب جدی به محیط زیست می زند. حجم بالایی از این زباله ها را می توان با مدیریت صحیح پسماند، به حداقل رساند. یکی از این راه ها استفاده مجدد از پسماندهای پلاستیکی، چوبی و فلزی و ساخت وسایل کاربردی از این مواد است. بعلاوه ساخت کاردستی های خلاقانه و جالب یکی از بهترین ایده ها برای شکوفایی استعداد کودکان و بهره برداری از خلاقیت آنهاست. با کمی ابتکار و خلاقیت می توانید به کودکان آموزش داد که چگونه با استفاده از وسایل دور ریختنی و ساده اقدام به ساخت انواع وسایل کاربردی و یا کار دستی های تزئینی نمایند که علاوه بر شکوفایی استعداد کودکان و منافع اقتصادی آن، گامهای ارزشمندی در خصوص حفظ محیط زیست نیز برداشته می شود. 
این انجمن و شورای فرهنگی روستای محمدآباد بخش کویرات و با همکاری اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل اقدام به برگزاری جشنواره کلاس های آموزشی سه ماهه ساخت کاردستی از مواد بازیافتی در طول تابستان در قالب کلاس های اوقات فراغت نموده اند.
 این کلاس ها به مناسبت هفته محیط زیست با شعار “حذف آلودگی پلاستیک” برنامه ریزی و آغاز شده و تا روز ملی یوزپلنگ آسیایی نیز ادامه خواهد داشت. در ادامه این طرح در روز ملی حفاظت از یوزپلنگ تا پایان شهریور ماه نمایشگاهی از مجموعه کاردستی ها و وسایل ساخته شده در این کلاس ها برگزار خواهد بود که همراه با برگزاری این نمایشگاه کلاس ها نیز بصورت نمادین در محل نمایشگاه ادامه خواهد داشت.
 در این کلاس ها که کودکان روستا و خانواده‌های آنها نیز مشارکت دارند، مخاطبان با مفاهیم ابتدایی حفاظت محیط زیست آشنا و هر یک از کودکان، راهکارهایی را برای کاهش زباله و پسماند را بصورت عملی می آموزند.برای فرهنگ سازی در زمینه کاهش پسماند در گام نخست نیز باید از کودکان و ایجاد ارتباط صحیح آنها با طبیعت و محیط زیست شروع شود. 
با هماهنگی های انجام شده امکان بازدید کلیه گروه ها و کانون های فرهنگی که در زمینه اوقات فراغت تابستانی فعال هستند از این کلاس ها فراهم خواهد بود لذا علاقمندان جهت بازدید می توانند با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان و انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد از طریق وبسایت های زیر تماس حاصل فرمایند.
www.abdoe.ir
www.yakhab.ir
در ضمن در پایان این جشنواره جوایزی به بهترین آثار اهدا خواهد شد.

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا