عمومیمحیط زیست انسانیمنابع طبیعیهمه

تشدید نارضایتی مردم بخش کویرات از مدیریت محل دفن پسماند

بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل با مرکزیت شهر ابوزیدآباد یکی مناطق محروم کشور بوده که علیرغم وجود توان بسیار بالا در زمینه ی میراث فرهنگی و طبیعی، کمبود هایی در زمینه توسعه و پیشرفت و ورود صنایع به وضوح به چشم می خورد. متأسفانه در بدو ورود به این منطقه، معضلات و نابسامانی هایی که از فعالیت های غیراصولی و استقرار صنایع آلاینده مرتبط با شهرستان کاشان هستیم که از جمله ی آنها می توانیم به استقرار مجتمع های دامداری و گاوداری بزرگ، مجتمع کشتارگاه کاشان، انبارهای ضایعات، ایستگاه موقت دپوی زباله و بدتر از همه استقرار محل دفن زباله های دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل در نزدیکی روستاهای بخش کویرات و مزارع کشاورزی هستیم. این مراکز آلاینده موجب زیست حجم عظیمی از حشرات و حیوانات ناقل بیماری در این منطقه شده است که بالعینه قابل رویت هستند. بعلاوه انتقال کاملاً غیر اصولی و حجم بالای پسماند موجب پراکنش حجم بالایی از این پسماند ها در مسیر تردد مردم گشته که موجبات بروز انواع آلودگی های زیست محیطی و بهداشتی گشته و چشم اندازی بسیاز زننده و نازیبا را بوجود آورده است که این مهم به تنهایی تأثیرات جبران ناپذیری در روند توسعه و ورود سرمایه گذاری ها در این منطقه ی محروم گذاشته است. نکته ی تاسف بار دیگر اینکه با وجود اعلام متولیان بهداشت و سلامت مبنی بر راه اندازی دستگاه بی خطر ساز در بیمارستان ها، اما کماکان شاهد زباله های بیمارستانی در چاله زباله هستیم.

یکی از دغدغه های مسئولان دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل، رونق گرفتن سرمایه گذاری ها در خصوص صنایع گوناگون و رونق گرفتن گردشگری در این در این دو شهرستان است که از این طریق موجبات رشد و توسعه را فراهم نمایند و این درحالیست که به عوامل بازدارنده و فراهم نمودن زیرساخت های لازم توجه کافی نمی شود. یکی از مهمترین آیتم هایی که برای سرمایه گذاری ها در نظر گرفته می شود وجود شرایط محیطی مناسب است که وجود چاله زباله و دفن غیر اصولی پسماندها اثر منفی به همراه دارد. در خصوص رونق گرفتن گردشگری، همین وضعیت حاکم است.

با وجود پیگیری های پی در پی، نامه نگاری های متعدد و اطلاع رسانی جامع توسط اداره ی جفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل، اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان و این انجمن، متاسفانه در خصوص رفع این معضل بزرگ و مدیریت صحیح پسماند اقدام شایسته ای انجام نشده است. متولیان امر، بارها در جلسات متعدد، متعهد به رفع معضل شدند ولی با گذشت چند سال از آن وعده ها، بهانه گیری ها شروع شده و این نشان دهنده ی مسئولیت گریزی برخی مسئولین است.

باید توجه داشت لازمه ی پیشرفت و توسعه ی پایدار در هر منقطه ای، توجه به مسائل زیست محیطی و اهتمام در آن می باشد. در مکتب اسلام، اخلاق زیست محیطی، اخلاق خدا محور است، زیرا برگرفته از جهان بینی توحیدی است که در آن، خدا، محور جهان، خالق و نگهدارنده ی آن است. بنابراین حفاظت از طبیعت و محیط زیست، حفاظت از چیزهایی است که به خدا تعلق دارد. در دیگاه علوی، پیشرفت اقتصادی و سیاسی، در گرو احترام به محیط زیست به مثابه ی امانت خدا دادی، در جریان است. در این دیدگاه پیشرفت هدف، نیست، بلکه وسیله ای است برای دستیابی به کمال انسان به مثابه ی اشرف مخلوقات. لازمه ی رسیده به توسعه ی مطلوب از نظر امام علی (ع) دستیابی بشر به حیات معقول یا زندگانی پاکیزه است.

با توجه به شدت گرفتن نارضایتی مردم نجیب شهر ابوزیدآباد و بخش کویرات و درخواست آنها مبنی بر عدم ورود این حجم زباله به منطقه، امیدواریم مسئولین دلسوز با همت بیشتر، گامهای ارزشمندی در حفظ و حراست از محیط زیست، سلامت مردم، فراهم نمودن زندگانی پاکیزه با ساماندهی وضعیت مدیریت پسماند برداشته و موجبات رضایت عمومی و فراهم نمودن شرایط لازم برای پیشرفت و توسعه در منطقه را فراهم نمایند.

تشدید نارضایتی مردم بخش کویرات از مدیریت پسماند

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا