باقرقره ی شکم سفید و حریم خصوص در زندگی

باقرقره ی شکم سفید

نام لاتین: Pterocles alchata

نام انگلیسی: Pin-tailed sandgrouse

مراقب رفتارمان باشیم

در فصل جفتگیری، باقرقره‌ی نر در جنگل‌های اروپا، باصدایی که در نظر انسان آهسته به نظر می آید، شروع به آواز‌خوانی می‌کند. بلند ترین صدایی که این پرنده دارد در تن صدایی “بسیار بم” است و این صدای بلند پرنده برای انسان غیر قابل شنیدن است. باقرقره آواز‌های خود را در باند “مادون صوت” سر می‌دهد و تنها همنوع و جفت نرش قادر به شنیدن این آواز است. هدف این پرنده ی زیبا از این نوع آواز‌خوانی، جذب جفتش است و در عین حال با این کیفیت که آواز می‌خواندمراقب است که دشمنانش مانند گرگ و سیاه‌گوش قادر به شنیدن صدای آوازش نباشد، گویا آواز باقرقره را دوستان می‌شنوند و بس.

در واقع باقرقره به انسان می‌آموزد که باید به گونه ای عمل نمود که رفتار صمیمانه‌ی ما با دوستانمان موجب سوء استفاده‌ی دشمنان نشود. این پرنده به خوبی به ما می‌آموزد که در زندگی برای جلوگیری از برخی پیشامد های ناخوشایند باید حریم هایی را تعریف کنیم و در قالب این حریم ها فعالیت ها و رفتارهایمان را تنظیم کنیم. در برخی جوامع عمدتا پیشرفته که این حریم ها را نادیده گرفتند با توجه به نتایج نامطلوب و هزینه هایی که به آنها تحمیل می شود، امروزه درحال انجام مطالعات و اقدامات گسترده‌ای روی موضوعاتی همچون‌ ضرورت وجود حریم خصوصی و خانوادگی در جریان زندگی هستند.

هزار دوست کم است و یک دشمن بسیار  لقمان حکیم

[metaslider id=1678]

صدری، مسیب، ۱۳۹۲، برگرفته از کتاب نداهای الهی از زبان پرندگان جنگلی

‫۲ دیدگاه ها

  1. خیلی با زندگی اش حال کردم
    خیلی قشنگ بود از این داستانا بازم بزار
    “امروزه درحال انجام مطالعات و اقدامات گسترده‌ای “را” در موضوعاتی همچون‌ ضرورت وجود حریم خصوصی و خانوادگی در جریان زندگی هستند.”
    اون “را” در متن اضافه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا