جغد و پنج خصلت عالمان و دانشمندان

جغد گوش دراز

نام لاتین: Asio otus

نام انگلیسی: Long-eared owl

پنج ویژگی دانشمند

موجودات گوناگون، روش‌های متفاوتی برای شکار کردن به‌کار می‌گیرند که هر یک از این روش‌ها می‌تواند در مسائل انسانی، درس هایی به همراه داشته باشد. در این میان راه و روش شکار در جغد‌ها را می‌توان به‌عنوان چهارچوبی برای علم‌آموزی و به‌روز کردن علم به‌کار بست. در زیر به مصادیقی از آن اشاره می‌کنیم.

۱-جغد در شب از بینایی فوق‌العاده ای بهره‌مند است و یک دانشمند موفق نیز باید در زمانی که جهالت جامعه را فرا‌می‌گیرد از روش فکری خوبی برخوردار باشد.

۲-همان‌گونه که یک جغد به شنوایی سه‌بعدی مجهز است، یک دانشمندی که می‌خواهد از علوم جدید بهره‌مند باشد به‌هنگام مواجهه با مطالب گوناگون باید سه نکته را در نظر داشته باشد:

  • چه چیزی را می‌شنود و فرا می‌گیرد.
  • چه کسی آن مطلب را ارائه می‌دهد.
  • در چه زمانی مطلب ارائه می‌شود.

۳-دو گوش جغد بر خلاف گوش‌های سایر پرندگان، به گونه‌ای غیر متقارن در دو طرف سراین پرنده قرار گرفته تا این پرنده قادر به شنیدن صدا از هر طرف باشد. یک دانشمند موفق نیز باید بتواند اطلاعات و دیدگاه‌های متنوع و گاهاً متفاوت را در کنار هم بررسی کند و تنها به اطلاعات و نظرات موافق نظریه خود اکتفا نکند. یک عالم موفق باید حتی عقایدی که بر خلاف اعتقاد و رأی او می‌باشد را مورد توجه قرار داده و روی آنها فکر کند.

۴-بال‌های جغد به گونه‌ای است که در هنگام شکار به هیچ عنوان سر و صدا تولید نمی‌کند و با این ویژگی، پرنده می‌تواند به راحتی طعمه‌ی خود را شکار کند. دانشمند نیز باید برای به دست آوردن دانش تواضع داشته باشد و علم خود را که هم‌چون بال او به به حساب می‌آید با تواضع توأم نماید، غرور دانشمند هم‌چون بال زدن پرنده همراه با سر و صدا است که سبب می‌شود که طعمه –که می‌تواند علم دانشمند باشد- به‌راحتی از چنگالش فرار کند.

۵-جغد‌ها پس از صید طعمه خود، آن‌را به‌صورت کامل می‌بلعند و بعد از هضم، مواد زائد را بیرون می‌ریزد، دانشمند متفکر نیز باید بعد از فراگیری مطالب، آن ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و مطالب درست را به عنوان آذوقه‌ای برای کار های آینده‌ی خود قرار دهد.

«فرزند زمان خویش باش» حضرت علی (ع)

«ذهن شما مانند یک چتر نجات است، تنها زمانی می تواند کار کند که باز باشد»  کریس کول

صدری, مسیب, ۹۲, برگرفته از کتاب نداهای الهی از زبان پرندگان جنگلی

[metaslider id=1817]

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا