حیات وحشمحیط زیست طبیعیهمه

از حقوق حیوانات تا شکار محیط بانان

نخستین جمعیت حمایت از حقوق حیوانات، در سال ۱۸۲۴ میلادی در انگلستان تاسیس شد. در حالی که اسلام ۱۲۰۰ سال پیش از غربی ها، حمایت از حیوانات و انواع حقوق حیوانات را در صدر فرمانهای خود به مسامانان قرار داده است و با لطافت و دقت تمام به این مسئله مهم در قرآن کریم و سایر متون دینی توجه کرده است. در این میان، حضرت علی (علیه السلام) در نهج البلاغه به شکل تقریباً برجسته و مبسوط در خطبه ها و نامه ها به موضوع مورد بحث پرداخته است. گروهها و تشکل حامی حقوق حیوانات، براساس مسائل اخلاقی و انسانی دست به این کار ارزشمند زدند، ولی اسلام افزون بر این ها، قوانین حقوقی نیز برای آنها تنظیم کرده است که بر اساس آن، کسی که این حقوق را رعایت کند، ثواب(پاداش) و فردی که آنرا رعایت نکند، کیفر(جزاء) هم در این دنیا و هم در آخرت دارد. برای اثبات کامل این ادعا ها کافیست که با اندک پیش زمینه ای از مسائل حقوقی، نگاهی به کتاب های فقهی اسلامی بیفکنیم تا صحت این سخنان را دریابیم.

نکته حائز اهمیت دیگر جایگاه ارزشمند حیوانات در دین اسلام و قرآن است، که با دقت در سوره هایی چون: بقره(= گاو ماده) انعام(= چهارپایان)، نحل(= زنبور عسل)، نمل(= مورچه)، عنکبوت، عادیات(=اسبان دونده) و فیل، به آن پی می بریم.

نکته ی دیگر این است که هرگونه فایده ای که از فضای سبز (طبیعت و محیط زیست)بهره ی انسان، حیوان دونده، خزنده، رونده، پرنده و مانند آن باشد، مورد ترغیب دین اسلام است. زیرا رهبران الهی به هر موجود زنده بی آزار که زیان او به کسی یا چیزی نمی رسد، احسان می نمودند و چنین کاری را به دیگران نیز توصیه می فرمودند.

در قرآن بیست بار از پرندگان سخن به میان آمده است. از آبزیان و حشرات نیز بارها سخن گفته شده است. در روایات، با بیان ارزشهای حیوانات، توجه مسلمانان به لزوم مهربانی با آنها جلب شده است.

باید توجه داشت در اسلام صبغه ی ملکوتی این توجهات و اقدامات که توجه به ثواب الهی و عنایت به قیامت و اهتمام به ذخیره پس از مرگ است، کاملا ملحوظ شده است.

در خصوص جزئیات این موضوع منابع متعددی وجود دارد که علاقمندان با یک جستجوی ساده می توانند به آنها پی ببرند. ولی نکته ای با خواندن این موارد اهمیت ویژه ای پیدا می کند این است که پس چرا با این پیشینه و با این سفارشات متعدد باز هم شاهد زیر پا گذاشتن حقوق حیوانات هستیم؟ و مهمتر اینکه چرا ما هر ساله، افرادی به دلیل حمایت از حقوق حیوانات کشته می شوند؟ چرا  هر چند وقت یک باریکی از تیتر های خبرگزاری ها باید شهادت یک محیط بان باشد؟…..

آیه ی ۱۳۶ سوره ی نساء شاید تلنگری برای ما باشد تا هوشیار شویم:

   “ای کسانی که ایمان آورده اید، ایمان بیاورید…….”

(صدری، مسیب، مرداد۱۳۹۱)

منابع:

جوادی آملی،رحیمیان،” اسلام و محیط زیست”، ۱۳۸۶، نشر اسرا

سیدی، حسین، “همنام گلهای بهاری”۱۳۸۸، نشر نسیم اندیشه

قرآن کریم، سوره ی نساء

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا