اخبارحیات وحشهمه

ساخت و احیای چشمه امید در زیستگاه انجیلک یخاب

در منطقه ی شکار ممنوع یخاب، زیستگاه فوق العاده متعددی وجود دارد که به لحاظ پوشش گیاهی و منابع آبی بسیار غنی می‌باشند. یکی از این زیستگاه‌ها که از نوع کوهستانی می‌باشد زیستگاه “انجیلک” نام دارد. این زیستگاه با پوشش گیاهی مناسب ده‌ها چشمه را در خود جای داده که بیشتر آنها برای بهره‌وری بیشتر نیازمند احیاء و بازسازی و همچنین ساخت آبشخور بتی می‌باشند. در این زیستگاه گوهستانی با ارتفاعاتی بالای ۲۰۰۰متر گونه های جانوری مانند قوچ و میش، کل و بز، کبک و تیهو و انواع پرندگان شکاری زیست می‌کنند.

در هر مرحله از احیای منطقه‌ی شکار‌ممنوع یخاب به منظور موفقیت بیشتر در ارتقاء شاخص‌های محیط زیستی و انجام اقدامات صحیح و به موقع، علاوه‌بر احیاء چشمه‌ها و ساخت آبشخور، عملیات شناسایی زیستگاه‌ها و بررسی گونه‌های موجود نیز توسط کارشناسان انجمن و اداره‌ی حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل نیز انجام می شود.

 در این مرحله یکی از کوچک‌ترین چشمه‌های این زیستگاه بنام “چشمه امید” به دلیل غیرقابل شرب شدن، احیاء شد و آبشخوری متناسب با آن نیز ساخته شد. برای ساخت برخی از آبشخور‌ها به دلیل فقدان راه دسترسی، مستلزم حمل و جابجایی ابزار و مصالح می‌باشد که چشمه امید در این دسته قرار داشت.

امیدواریم متولیان دلسوز حوزه‌ی محیط‌زیست، با ارتقاء منطقه‌ی شکار ممنوع یخاب به منطقه‌‌‌ی حفاظت‌شده موجب بهبود هرچه بیشتر این منطقه ی ارزشمند گردند.

گزارش تصویری:

[metaslider id=1758]

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. خیلی عالی بود.دستتون درد نکنه.لطفا از قلعه کرشاهی که در منطقه یخاب واقع گردیده نیز مطلب بگذارید.منطقه یخاب واقعا زیبا و کم نظیر میباشد و میتواند با مراقبت به اولین زیستگاه جبیر و یوز در ایران تبدیل شود.

  1. سلام
   چند مطلب در خصوص قلعه کرشاهی گذاشتیم، میتونید از اونها استفاده کنید.
   منطقه یخاب همانطوریکه شما هم اشاره کردید با تداوم مراقبت ها و افزایش امکانات آینده ی بسیار خوبی دارد.
   با تشکر

 2. ممنونم جناب صدری.به نظر حقیر وجود معادن، چرا دام، زنده گیری جبیر با موتورهای تندرو که ناجوانمردانه ترین روش شکار است، عوامل تهدید کننده این منطقه منحصر بفرد میباشد.منطقه یخاب با حفاظت محلیها و پشتیبانی محیط زیست استحقاق ارتقا به منطقه حفاظت شده و یا حتی پارک ملی را دارد.مجاورت این منطقه با پارک ملی کویر و منطقه خارو خیلی سریع موجبات پیشرفت وافزایش حیات وحش را به دنبال خواهد داشت.به امید دیدن دسته های فراوان جبیر در آینده نزدیک به مانند گذشته های نه چندان دور در این منطقه زیبا.

  1. سلام
   دقیقا همینطور است که می فرمایید، پتانسیل های این منطقه، بی توجهی به این منطقه را غیر قابل توجیه می کند.
   امیدوارم با کمک مسئولین و افراد دلسوزی همچون شما، بتوانیم گام های ارزشمندی در حفظ منطقه و همچنین تبدیل آن به یکی از مناطق چهارگانه برداریم.
   با تشکر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا