اخبارمیراث فرهنگی و آثار تاریخی

شناسایی آب انباری متعلق به دوره ی قاجاریه در بخش کویرات

آب انبار به فاصله ۵ کیلومتری از روستای محمداباد در جنوب این روستا و در مجاورت رودخانه فصلی قرار گرفته است. این آب انبار دارای ویژگیهای خاص معماری و نوع کاربری میباشد که قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد. این آب انبار دارای پلان دایره ای شکل بوده و برخلاف سایر آب انبارها فاقد هرگونه راه پله، پا شیر و خروجی آب و هرز آب میباشد. و در ساختار آن از سنگ و ملات ساروج استفاده شده است.

مساحت مخزن آب انبار ۴۲ متر مکعب و ارتفاع آن بیش از دو متر بوده و ارتفاع گنبد آن نیز بیش از ۶ متر است و در دو سوی آب انبار و در جهت شرقی و غربی آن دو بادگیر با ارتفاع دو متر وجود دارد.

در فصول بارانی و با هدایت آب حاصل از بارندگیها ، مخزن آب انبار آبگیری می شده و با توجه به شوری آب منطقه از آن برای شرب استفاده می شده است و بمنظور ضد عفونی نمودن آب نیز مقدار ناچیزی آهک هرساله به آب اضافه می کردند.بنای مزبور در کنار یکی از آسیابهای آبی این روستا واقع شده است

با توجه به منحصر بفرد بودن نوع سازه بنا , و ویژگیهای خاص معماری آن و بمنظور حفظ و صیانت از این اثر ارزشمند بهتر است این اثر در فهرست آثار ملی کشور ثبت و مرمتهای اضطراری بر روی آن صورت گیرد.

 شاید بارها ار کنار برخی از آثار تاریخی از جمله این اثر خاص گذشته باشیم و به آنها توجهی نکرده باشیم تعداد زیادی از این بنا ها را در بخش کویرات و شهر تاریخی ابوزیداباد داریم که متاسفانه مورد بی مهری قرار گرفته اند. این انجمن تلاش دارد این آثار را شناسایی و مستند سازی کرده تا مقدماتی برای حفظ آنها فراهم گردد. یقینا اولین گام هم همین است یعنی تا ارزش یک اثر مشخص نشود و تا آن را نشناسیم نمیدانیم که باید آنرا حفظ نمود. ما از تمامی علاقه مندان دعوت می کنیم ما را در شناسایی این آثار همراهی کنند تا به کمک شما بتوانیم از این آثار و در کل فرهنگمان محافظت کنیم.

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. سلام .خسته نباشید .خبری از برنامه های عمرانیتون نیست؟راستی اگه ممکنه یک برنامه بازدیدی برا تعطیلات هفته آینده بگذارید .سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا