اخبارمیراث فرهنگی و آثار تاریخیهمه

شناسایی مجموعه ی آسیاب های آبی محمدآباد ابوزیدآباد

با توجه به اینکه یکی از رسالت های انجمن کار درخصوص آثار تاریخی و میراث کهن این خطه می باشد لذا مدتیست که روی آثار تاریخی فراموش شده ی این منطقه شروع به فعالیت نموده ایم. آقای مجید نوری که کارشناس باستان شناسی بوده و مسئول کیمته ی فرهنگی-پژوهشی انجمن است این مسئولیت را بر عهده گرفتند.

به همت اعضای این انجمن و خصوصا آقای نوری سه آسیاب آبی در محدوده ی جنوبی روستای محمدآباد از توابع بخش کویرات را بصورت مقدماتی شناسایی و مستند سازی کردیم و قرار شد به صورت تخصصی روی آن مطالعاتی مبسوط انجام دهیم.

به گفته ی آقای نوری قدمت این آسیاب ها مربوط به دوره صفوی می باشد و در ساختار آنها از سنگ و ختایی با ملات گچ و آهک استفاده شده است. عمق میل های اسقرار پروانه های گرداننده ی سنگ این آسیاب ها بیش از پنج متر و قطر این استوانه ها دو متر است.

با توجه به وضعیت اقلیمی منطقه، آب مورد نیاز برای تامین انرژی حرکتی این آسیاب ها از سه رشته قنات که به فواصل نزدیک به هم و بصورت موازی در یک مسیر حفر شده تامین و به همین دلیل این آسیاب ها بصورت زیرزمینی احداث شده اند. این آسیاب ها تا ۵۰ سال گذشته هم مورد استفاده قرار می گرفتند ولی با گسترش تکنولوژی و رونق گرفتن آسیاب های برقی، به فراموشی سپرده شدند.

 به منظور احیای مجدد این آثار تاریخی، ضروری است اقداماتی برای ثبت آن در قالب یک مجموعه در فهرست آثار ملی انجام و برخی عملیات های مرمتی بر روی آنها انجام شود.

بخش کویرات و شهر ابوزیداباد آثار دیگری همچون کاروانسرای عباسی، قلعه کرشاهی، کاروانسرای سفیدآب، قلعه سردار و چاپارخانه ی گرماب را درخود جای داده است.

صدری، مسیب، ۱۳۹۱

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

‫۱۲ دیدگاه ها

 1. درود .خسته نباشید واقعاً کارتون عالیه ..من به عنوان همشهری از شما میخوام آثار بیشتری را معرفی کنین.

 2. درود بر شما امیدوارم در راهتان استوار و پایدار باشید و مسئولین به سایت شما سر بزنند و همراهی کنند و شما و دیگر دوستانتان موفق و موید باشید

 3. سلام بر شما
  من در حال حاضر در کشور چین مشغول به تحصیل در مقطع دکتری با گرایش “طراحی پایا” هستم. موضوع اصلی تز من “استفاده از روشهای پایای زندگی قدیمی در جامعه امروزی” است.
  یکی از موضوعاتی که من بر روی آن تمرکز کرده ام موضوع قناتها و کاربردهای جانبی آنها است. خصوصا موضوعاتی که با انرژیهای قابل تجدید و … ارتباط دارند. و از جمله جالبترین نمونه ها همین آسیاب آبی زیرزمینی محمدآباد است.
  خود من احتمالا تابستان را به ایران می آیم تا از نزدیک اطلاعات مورد نیازم را جمع آوری کنم، ولی پیش از آن میخواستم بدانم که کجا میتوانم اطلاعات مفید و مستندی در مورد این آسیابها پیدا کنم؟ آیا تا کنون کار پژوهشی خوبی در این مورد انجام شده است؟ مستندات آن قابل دسترسی است؟
  از لطف شما بی اندازه سپاسگزارم.

  1. سلام
   موضوعتان بسیار عالیست و انشاءاله کار خیلی خوبی خواهد شد.
   ما مدتیست که روی این گونه آثار تمرکز کرده ایم و اطلاعات اندکی هم کسب کرده ایم. آقای نوری که مسئول کمیته ی فرهنگی و پژوهشی انجمن هستند کارشناس باستان شناسی نیز هستند و مطالعاتی هم انجام داده اند.
   عکس و تصویر داریم. اگه اطلاعات بخصوصی خواستید بفرمایید تا به محض دسترسی به آنها برایتان ایمیل کنیم.
   خیلی خیلی خوشحال می شویم بتوانیم کمکی هرچند تاچیز به شما بکنیم.
   من با آقای نوری هم تماس گرفتم تا مستنداتی را در صورت وجود تهیه کنند.
   ضمنا اگه خواستید از نزدیک آسیاب ها رو ببینید در خدممتون هستیم.
   موفق باشید.

  1. سلام
   خیلی خوبه ولی هم هزینه ی زیادی می خواد و هم برنمه ریزی دقیق.
   البته یکی از آسیاب ها سالم تره ولی بام هزینه بره.
   انشاالله میراث فرهنگی یه مطالعه ای روی آنها انجام خواهد داد و در خصوص احیای اونها برنامه ریزی خواهد کرد.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا