فناوری اطلاعاتهمه

فناوری اطلاعات و محیط زیست(بعد دوم)

به نام ایزد دانایی

فناوری اطلاعات و محیط زیست(بعد دوم)

فناوری اطلاعات کاربرد های فراوانی برای محیط زیست همانند سایر حوزه ها به همراه دارد. مواردی که در خصوص کاربرد های فناوری در زمینه ی مدیریت و حفاظت محیط زیست بیشتر به ذهن خطور می کند را می توان از منظر ها و حوزه های متفاوتی بررسی نمود که در ذیل به برخی از آنها خواهیم پرداخت.

اولین کاربرد و یا اثری که مدنظر عموم جامعه می باشد، کاهش رفت و آمد ها و سفرهای غیر ضروری به کمک فناوری اطلاعات و ابزارهایی همچون اینترنت است که می تواند باعت کاهش مصرف انرژی و به تبع آن کاهش آلودگی ها شود.

در ادامه، فناوری اطلاعات را می توان در خصوص تغییرات شگرفی که در عرصه های مختلف مدیریت داده و اطلاعات بوجود آورده است بررسی نمود . از جمله موارد عملی آن میتوان به بکارگیری آن در بخش محیط زیست جهت سازماندهی و دسترسی به انواع داده و اطلاعات به منظور مدیریت بهینه محیط زیست اشاره نمود. سیستم های اطلاعات ی از جمله سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS) ، سیستم موقعیت یاب جهانی(GPS) و سنجش از راه دور(RS)  و به همراه آنها بانک های اطلاعاتی از اولین کاربردها و ابزار هایی هستند که قبلا به بصورت مختصر به آنها پرداخته ایم. سیستم های اطلاعاتی همچون سیستم اطلاعات مدیریت و سیستم پشتیبان تصمیم و مواردی همچون هوش مصنوعی هم می توانند کاربرد های  عمده ای در مدیریت، برنامه ریزی و کنترل بهتر محیط زیست داشته باشند. البته در ایران به جنبه ی حمایتی و پشتیبان آنها بیشتر تاکید شده و به دیدگاههای استراتژیکی و کاربردی تر در خصوص استفاده از IT و زیرمجموعه های آن کمتر توجه شده است.

یکی از مواردی که به تازکی بدان پرداخته شده است تگ های RFID(radio frequency identification) به عنوان یکى از جدیدترین و مؤثرترین ابزار فناوری اطلاعات براى ارتقا توانمندی ها و موفقیت های تحقیقاتی و مدیریتی در سازمان های کشور در رقابت جهانی آینده است .انعطاف پذیرى بالا و تنوع فراوان در ساخت اجزای این سیستم باعث شده تا این فناوری در بیشتر شرایط و زمینه ها از خشکى تا زیر آب، از کاشت در بدن تا جایگذاری در خودروها و کنترل زباله و… مورد استفاده قرار بگیرد. در دو دهه اخیر تکنولوژی RFID تحول و تغییر عظیمى را در سیستم های شناسایى و کنترل ایجاد نموده و به عنوان یک اساس شناسایى مکانیزه در جهان مطرح شده است. این تکنولوژى بر اساس شناسایى توسط امواج رادیویى استوار بوده و بدون نظارت و تفسیرهای نظری و شخصی انجام می پذیرد و می تواند تحول عظیمی را در کنترل و مدیریت محیط زیست داشته باشد.

به کاربردهایی از IT و زیرمجموعه های آن می توان اشاره کرد که در سایر حوزه ها هم بکار می روند و به نوعی بین اکثر حوزه ها مشترک هستند که در این موارد منابع متعدی برای مطالعه وجود دارند ولی ما در این فروم می خواهیم با کمی خلاقیت و البته با کمک شما، به کاربرد های دیگر و استفاده های استراتژیک از فناوری اطلاعات در حفاظت و مدیریت محیط زیست بصورت خلاصه بپردازیم.

(صدری, مسیب)

از شما دوستان گرامی درخواست داریم تا با نظرات خود در تکمیل این مبحث ما را یاری کنید.ضمنا توجه داشته باشید این صفحه انشاءالله هرهفته و تا تکمیل شدن نسبی بحث, به روز خواهد شد.

بحث و گفتگو:

۱-اولین دیدگاهی که به نظرم می رسد ایجاد یک محیط و فروم مجازی  به کمک ابزار های فناوری اطلاعات مانند اینترنت و سیستم های اطلاعاتی می باشد, که در آن کاربران بتوانند به تبادل نظرات در خصوص مسائل مختلف مرتبط با محیط زیست بپردازند.البته کاربران می توانند در دسته های  مختلف تقسیم شوند(مانند:الف)کارکنان و کارشناسان سازمانهایی همچون حفاظت محیط زیست,منابع طبیعی و آبخیزداری,بهداشت و درمان ,… ب)دانشجویان,اساتید و صاحب نظران ج) صاحبان صنایع و تولید کنندگان د)…). و القاء نگاهی فرآیندی و کل نگر بین آنها , که در نهایت باعث بوجود آمدن تصمیماتی منطبق با تفکر سیستمی خواهد شد.به نظر بنده تفکر سیستمی قطعه ی کمشده ی است در تصمیماتی که با محیط زیست ارتباط دارند و بسیاری  از چالش های فعلی در زمینه ی محیط زیست به علت عدم تفکر سیستمی در گذشته می باشند.لازم به ذکر است چنین سیستم و محیطی به پیشنیازها و همنیاز های متعدد و محیطی ویژه برای حداکثر اثربخشی و کارایی نیازمند است که از حوصله ی این مبحث خارج است.(صدری,مسیب,۸مرداد ۹۱)

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام
    ما منتظر نظرات دوستان برای تکمیل این مبحث هستیم.نظرات خودتون رو بنویسید هرچند فکر می کنید غیر معقول هستند.شروع هر کار بزرگی با خلاقیت همراه است.
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا