اخبارمیراث فرهنگی و آثار تاریخیهمه

شناسایی و مستند نگاری قلعه دوره قاجاریه در بخش کویرات آران و بیدگل

 بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل دارای جاذبه های تاریخی و فرهنگی بسیار می باشد که هر کدام گویای شکوه فرهنگ کویرنشینان میباشد. قلعه محمدآباد به عنوان یکی از این یادگارها است که در ۳ کیلومتری جنوب روستای محمد آباد، محکم و استوار چشم به سوی کویر دارد. این قلعه که در دوره قاجاریه احداث گردیده دارای قابلیت مسکونی و دفاعی میباشد. و سازه معماری آن شامل ازاره های سنگی ، خشت و چینه میباشد و نکته جالب در احداث این قلعه عدم وجود هرگونه برج و بارو در آن است.

این قلعه دارای قسمتهای هشتی ورودی ، بار انداز ، مهمانپذیر ، استرحتگاه و اصطبل است که متاسفانه با توجه به نوع مصالح بکار رفته در معماری آن بخش زیادی از آن دچار آسیب شده که نیازمند مرمتهای اضطراری است.

 این قلعه بر سر راه تجاری مسافرتی ، کاشان – نطنز – اصفهان واقع شده است که در مسیر مزبور به فواصل مشخص و هر ۱۲ کیلومتر یک قلعه وجود داشته که در آن اسبهای تازه نفس برای جابجایی مسافران نگهداری می شدند.

از دیگر قلعه های موجود در این مسیر میتوان به قلعه گز ، کشکولی و خالد آباد اشاره نمود که در کنار این قلعه ها محلی برای پذیرایی و استراحت مسافران تحت عنوان قهوه خانه در فضای بیرونی قلعه وجود داشته است .

نکته ی مهم اینکه  بمنظور صیانت از این آثار تاریخی لزوم شناسایی این آثار و ثبت در فهرست آثار ملی ضروری بنظر می رسد .

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا