میراث فرهنگی و آثار تاریخیهمه

کاروانسرای سفید آب

کاروانسرای سفید آب

 کاوانسراها در زمان رونق تجارت در فواصل مختلف و در مسیر کاروانهای تجاری و زیارتی بمنظور اقامت شبانه و استراحت کاروانیان احداث گردیده اند . عمده کاروانسراها در دوره صفویه و در مسیر جاده ابریشم بنا شده اند که کاروانسرای سفید آب نیز از این جمله میباشد . این کاروانسرا که در مسیر جاده ابریشم واقع شده در زمان سلطنت شاه عباس صفوی در ۵۰ کیلومتری شرق دریاچه نمک بنا گردیده است .که به لحاظ تقسیمات کشوری در بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل و  ابتدای حوضه استحفاظی پارک ملی کویر واقع شده است  نام این کاروانسرا برگرفته از نام کوه و چشمه مجاور آن میباشد که در زبان مردم منطقه به کاروانسرای اسپی او معروف میباشد .

این کاروانسرا بر اساس الگوی کاروانسراهای اسلامی  و در سه طبقه  احداث گردیده  و در ساخت آن از آجر ، سنگ بهمراه ملات ساروج استفاده شده است .

کاروانسرای سفید آب یکی از سه کاروانسرای حاشیه دریاچه نمک میباشد سه کاروانسرای دیگر عبارتند از کاروانسرای عین الرشید – قصر بهرام و لکاب.

چشمه سفید آب در زمان شکوه و کاربری کاروانسرا ،  تامین کننده آب مورد نیاز کاروانسرا و کاروانیان بوده است.

متاسفانه در حال حاضر بعلت عدم رسیدگی و توجه به مرمت این بنای باشکوه ، غبار تخریب بر بخش عظیمی از آن نشسته ، و عدم مرمت بموقع آن میتواند سبب نابودی کامل آن گردد .

یکی از راههای دسترسی به این کاروانسرا مسیر ابوزیداباد , قلعه کرشاهی , قلعه گرماب, قلعه سردار و کاروانسرای سفید آب میباشد .برای بازدید از این کاروانسرا نیاز به هماهنگی با حفاظت محیط زیست (سمنان)میباشد. ضمنا در مجاورت این کاروانسرا پاسگاه محیط بانی سفیدآب قرار دارد.

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا