اخبارحیات وحشهمهویژه

نجات و رهاسازی بزمجه بیابانی در شهرستان آران و بیدگل

این بزمجه بیابانی یا وارانوس که در یکی از چاه های قنات خشک شده در بخش کویرات سقوط کرده بود پس از یک ساعت تلاش و رعایت الزامات ایمنی توسط انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد از مرگ حتمی نجات یافت.
پس از بررسی این گونه توسط کارشناس این اداره و اطمینان از قابل رهاسازی بودن، با همکاری انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی گردید.
بزمجه‌ها به خصوص بزمجه بیابانی با توجه به نوع تغذیه‌ای که دارند در حفظ تعادل جمعیت حشرات، خزندگان کوچک در طبیعت نقش دارند و برخی از آن‌ها با خوردن لاشه حیوانات به پاک‌سازی محیط زیست کمک می‌کنند.
بُزمَجّه، نام گروهی از خزندگانِ عمدتاً بزرگ جثه است و بیش از ۷۳ گونه بزمجه در دنیا وجود دارد که در ایران بزمجه بنگال و بزمجه بیابانی وجود دارد. بزمجه در نواحی بیابانی و نیمه بیابانی، زمین‌های ماسه‌ای با سطوح ناهموار، خاک‌های رسی، در دامنه کوه‌ها، تپه‌ها و دشت‌ها با پوشش گیاهی استپی شامل بوته‌ها، درخت‌ها و نیز اطراف زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها زندگی می‌کند و از پستانداران کوچک، خزندگان، پرندگان، تخم پرندگان و خزندگان، عقربها، حشرات بزرگ، و وزغ‌ها تغذیه می‌کند.

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا