اخبارعمومیمقالههمه

وقف، بهترین استراتژی برای توسعه حفظ محیط زیست و منابع طبیعی

وقف محیط زیست

یکی از بهترین راه کار ها برای بهبود شاخص های زیست محیطی در جامعه استفاده از فرهنگ وقف برای توسعه فرهنگ محیط زیست و منابع طبیعی است و استفاده از فرهنگ وقف در جهت بهبود توان مالی تشکل‌های زیست محیطی اولا باعث افزایش کمی و حتی کیفی اقدامات و فعالیت های این تشکل ها شده و ثانیا عدم وابستگی مالی تشکل‌های زیست محیطی به دولت را ایجاد نموده که این امر باعث افزایش قدرت و توانایی‌های انتقادی آنها می شود  که این انتقادات در مقابل تخریب ها و بی توجهی ها حق تشکل‌های غیر دولتی و سازمان های مردم نهاد است و بایستی این انتقادها در وهله نخست برای رضای خدا و نیز خدمت به مردم و کشور باشد.

با در نظر گرفتن این موضوع که رسول خدا نظام وقف را در شهر مدینه برقرار کرد. پس از این واقعه به پیروی از سنتی که از رسول اکرم (ص) باقی مانده بود، وقف نقش بسزایی در عمران و آبادی شهرهای اسلامی‏ایفا کرد.

در حال حاضر هم با وجود دستورات و سفارشاتی که در اسلام در خصوص انواعی از وقف همچون وقف علمی و وقف زیست محیطی وجود دارد و همچنین با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در این باره، لازم است خیرین و واقفان در این مورد با اهمیت توجه و عنایت کافی را داشته باشند.

اولویت های وقف در زمان ها و اعصار مختلف باهم تفاوت دارند یعنی زمانی اولویت با حمام عمومی و کاروانسرا بود ولی امروزه یکی از اولویت هایی که مستقیما با سلامت افراد و آینده ی حیات بر روی زمین اثر دارد حفظ محیط زیست و منابع طبیعی است.

با توجه به اینکه شاهد موقوفه های متعدد مذهبی در سطح شهر ها و روستاها هستیم لازم است به موازات آن توجه واقفان را به مسائل علمی و زیست محیطی جلب کنیم تا از بحران های پیش رو تا حد امکان جلو گیری نماییم.

نکته ی قابل تامل اینکه حفظ محیط زیست لازمه ی توسعه ی هر کشوری است و بدون توجه به آن شاهد توسعه ای پایدار نخواهیم بود و کافیست با تفکری سیستمی در این خصوص اثرات جبران ناپذیر به توجهی در این خصوص را در ذهن به راحتی تصور نماییم که از اثرات این بی توجهی می توان به تغییر اقلیم و آب و هوا، انقراض گونه ها، اختلال در اکوسیستم، زمان  و میزان نامناسب بارندگی ها، افزایش آلودگی ها، خشکسالی، بلایای طبیعی و غیره اشاره نمود.

باید توجه داشته باشیم وقف علاوه بر آثار مذهبی، فرهنگی، آموزشی و اقتصادی، آثار جغرافیایی مهمی‏به همراه دارد. در برخی مناطق که پدیده وقف گسترش یافته است چهره جغرافیایی آن مناطق دگرگون شده است. همچنین وقف در سیما و چشم انداز جغرافیای شهرها مؤثربوده است.

امیدواریم با عنایت واقفان و توجه مسئولان شاهد وقف های متعدد برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و در پی آن بهبود شاخص های زیست محیطی در ایران باشیم.

نکته ای که در پایان باید اشاره کنیم که افزایش ارتباط نمایندگان مجلس، تصمیم گیران و مدیران با تشکل‌ها و سازمان های مردم نهاد به منظور بهبود شرایط زیست محیطی امریست که تمام کشورهای پیشرفته به آن روی آوردند و لازم است ما هم این امر را در نظر داشته باشیم.

صدری، مسیب، ۱۳۹۱

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

 1. متنت خوبه آقای صدری و به موضوع مهمی اشاره کردی که متاسفانه فرهنگ اصطلاحیش بد جا افتاده طوری که وقتی سخن از وقف به میان میاد آدم یاد مسجد و فرش و پنکه مکون مذهبی میافته که با یه خط نستعلیق روش نوشتن وقف مسجد یا حسینیه اهدا کننده فلان
  شاید گذشته از مردم دولت هم باید به وقف رو بیاره همین طور که شما در پایان نوشته با مخاطب قرار دادن سیاسیون داخلی و اشاره به اوضاع وقف در جوامع صنعتی و پیشرفته بدین موضوع پرداختید
  گذشته از کلی نگری ای که میشه در موردش به مباحثه پرداخت و البته از بحث هایی هم هست که امروزه به اطلاع و برنامه ریزی جدی ای در این مورد نیاز داریم منظور بارزی که من از این نوشته استنتاج می کنم “چاله زباله” است
  به نظر من و البته فقط به نظر من مخاطب شما مسئولینی هستند که بهانه شان برای واگذاری زمین در جهت ایجاد کارخانه کمپوست مسائل مربوط به وقف زمین است، در صورتی که از بین بردن جنگل برای تلنبار کردن زباله با مشکل واگذاری زمین روبرو نبوده و نخواهد بود

  1. سلام آقا امین
   درسته، البته در گذشته هم وقف هایی در زمینه های علمی و آبادنی و همچنین محیط زیست وجود داشته وله متاسفانه امروزه ما کمتر شاهد این موارد هستیم و گاها افرادی وقت خود را وقف این موارد می کنند.
   امیدواریم فرهنگ این موضوع جا بیفتد و شاهد کارهای مثبت در این خصوص باشیم
   با تشکر از حضورتان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا