اخبارگردشگريمحیط زیست طبیعیهمه

پاکسازی پناهگاه حیات وحش یخاب در روز جهانی زمین پاک

وز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می شود که نباید سیاره خود “زمین” را فراموش کنند و به فکر حفظ آن باشند.
این روز به منظور ایجاد آگاهی جهانی و نیز سپاسگزاری از مواهب زمین و منابع و ذخایر طبیعی آن است که از سوی سازمان ملل متحد نیز هر سال طبق مراسم ویژه ای در سراسر جهان برگزار می شود.
روز زمین پاک مناسبت سالانه ای است که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره زمین نامگذاری شده است. به همین مناسبت مراسمی با مشارکت انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد و تیم دنر آفرود در پناهگاه حیات وحش یخاب برگزار شد. در این مراسم منطقه گردشگری سیازگه از زباله های غیر بازیافتی پاکسازی شد.

علاوه بر برنامه پاکسازی سیازگه، کیسه های زباله در تفرجگاه های پناهگاه حیات وحش و در بین طبیعت گردان توزیع شد تا طبیعت گردان محوطه چشمه ها را پاکسازی کنند. و آخرین برنامه نیز پاکسازی چشمه میر با مشارکت گروهی از طبیعت گردان پاکسازی شد.
همه ساله با شروع فصل رویش گیاه ریواس تعداد زیادی جهت جمع آوری این گیاه به منطقه یخاب می آیند که اجتماع آنها در اطراف چشمه موجب انباشت زباله های غیر بازیافتی می شود که هم چشم انداز منطقهرا نازیبا می کند و هم حیات گونه های ارزشمند جانوری را به خطر می اندازند. علاوه بر آن متاسفانه برداشت های بی رویه و غیر اصولی گیاه ریواس در کنار خشکسالی موجب نابودی این گونه در آینده نزدیک خواهد شد.


مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا