میراث فرهنگی و آثار تاریخیهمه

قلعه کرشاهی، بنایی باشکوه در ابوزیدآباد

قلعه کرشاهی، یا قلعه دزدها، قلعه‌ای است که در قسمت شرقی شهرستان آران و بیدگل و شمال شهر ابوزیدآباد در موقعیت جغرافیایی ۳۳٫۵۵ درجه شمالی و ۵۲٫۰۶ درجه شرقی، واقع در جنوب بند ریگ، و در نزدیکی ارتفاعات یخ آب ابوزیدآباد در استان اصفهان قرار دارد. این قلعه ی تدافعی در حوزه ی استحفاظی بخش کویرات(شهر ابوزیدآباد) شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. از دیگر قلعه ها و کاروانسراهایی که در شهر ابوزیدآباد وبخش کویرات شهرستان آران و بیدگل قرار دارند می توان به کاروانسرای عباسی ابوزیدآباد، قلعه گرماب، قلعه سردار، و کاروانسرای سفیدآب اشاره نمود.

قلعه کرشاهی ابوزیدآباد
قلعه کرشاهی ابوزیدآباد

این قلعه محل تجمع سپاه نایب حسین کاشی بوده است که توسط رضا شاه کشته شد. مساحت قلعه بیش از ۴۰۰۰ متر مربع است و گفته می‌شود که شالوده آن در زمان قبل از اسلام ساخته شده است.

این قلعه از خشت و گل ساخته شده است و هم اکنون از آثار بر جای مانده از زمان قاجار است. این قلعه یکی از قلعه‌های مهم سردار حسین کاشی یکی از راهزنان و یاغیان دوره رضا خان بوده و هنوز آثار گلوله‌های توپ در نبرد نیروهای دولتی و نیروهای سردار حسین کاشی در این قلعه بر جای مانده است.

در مجاورت قلعه سکونت کاهی وجود دارد که به ده کرشاهی معروف است تا چند سال پیش هم ساکنانی داشت که از آب قنات موجود در این محل کشاورزی می کردند.هم اکنون هم ساکنان قبلی برای کشاورزی و دامداری به این مکان رفت و آمد دارند.این مردمان زحمت کش اصالتا ابوزیدآبادی بوده و هم اکنون در ابوزیدآباد سکونت دارند.

محوطه ی داخلی قلعه کرشاهی و تعدادی از ساکنان کرشاهی
محوطه ی داخلی قلعه کرشاهی و تعدادی از ساکنان پیشین کرشاهی

برای رسیدن به قلعه مسیر های متعددی وجود دارند که بهترین و نزدیکترین مسیر (کمترین مسیر خاکی) مسیر خانی آباد است (چند کیلومتر بعد از ابوزیدآباد به دهستان حسین آباد می رسیم از حسین آباد به طرف شمال میرویم و در انتهای را آسفالت چاه کشاورزی به اول مسیر خاکی خانی آباد میرسیم). البته برای طی کردن مسیر به راهنمای محلی نیاز داریم.

برای مطالعه ی مطلب آقای شکرالهی با نام “دژ یاغی عاشق پیشه”در مورد قلعه کرشاهی اینجا کلیک نمایید.

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

  1. با سلام و خدا قوت .خواهشاً سعی کنین حداقل هفته ای یک مطلب از آثار و فرهنگ منطقه را معرفی کنین ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا