فناوری اطلاعاتمحیط زیست طبیعیمقالههمهویژه

۱۱فناوری برای حفظ حیوانات در خطر انقراض

۱۱ روش و فناوری برای توقف جنایت علیه حیوانات در خطر انقراض
با وجود چالش های و بحران های شدیدی که در اکثر مناطق، محیط زیست و حیات وحش را تحت تأثیر قرار می دهند، در اینجا ۱۱ روش از امیدوار کننده ترین ابزار های جدید تکنولوژیکی برای کشف جرایم و چالش های حوزه ی حیات وحش و همچنین توقیف شکارچیان و گسترش اجرای قانون عوان می شوند:

۱-تحلیل DNA
تجزیه و تحلیلDNA جهشی باور نکردنی در تحقیقات جرم و جنایت حیات وحش را اثبات می کند. ساموئل واسر، از دانشگاه واشنگتن در سیاتل، پیشگام استفاده از این روش در حیات وحش بود که تجزیه و تحلیل DNA از عاج فیل را برای شناسایی منشاء های عاج غیر قانونی با تمرکز بر مناطق پر خطر را انجام داد. بارکد DNA، برای اولین بار توسط محققان دانشگاه گوئلف، در انتاریوی کانادا توسعه یافت که هم اکنون بسیار گسترش یافته و دانشمندان و طرفداران محیط زیست در ۲۵ کشور، در حال ایجاد یک کتابخانه بارکد DNA برای حفظ تنوع زیستی می باشند.

۲-تله صوتی
در این روش از یک شبکه ی گسترده ای از سنسورهای ضبط صدا که مجهز به پنل خورشیدی برای تأمین انرژی و آنتنی برای انتقال داده ها می باشند استفاده می شود. این سنسور ها و میکروفون های ضد آب در سرتاسر منطقه ی مورد نظر توزیع می شوند تا هر گونه تحرک غیر مجاز از جمله تیراندازی، تردد وسایط نقلیه، انفجار و صدای اره کردن را مخابره نمایند.

تله صوتی

۳-تصویر برداری حرارتی
برای مقابله با چالش گشت زنی در مناطق وسیع و یا صعب العبورمی توان از دوربین تصویربرداری گرمایی، ورود غیرقانونی به پارک ها و مناطق حفاظت شده را از راه دور ردیابی و کنترل نمود. این دوربین ها با تنظیماتی که در نرم افزار آن ایجاد می شود، قادر به تمایز بین حرکات طبیعی، مانند شاخه های نوسان دار، و حرکت انسان می باشند.

تصویر برداری حرارتی

۴-نقشه برداری و تجزیه و تحلیل پیشرفته
بهره گیری از نقشه های مبتنی بانک های اطلاعاتی جامع و تجزیه و تحلیل های هدفمند یکی دیگر از این روش هاست. یکی از این بانک هاد داده، پایگاه داده نقشه سلامت معاملات حیات وحش است که توسط نیکیتا پاتل دز دانشگاه پنسیلوانیا طراحی شده است. این پایگاه داده، روند ها و الگوهای جرایم معاملات حوزه حیات وحش را شامل می شود که به نوعی جغرافیای جرم را نمایش می دهد. این نقشه های تعامل به طور مداوم به روز رسانی می شود و به کاربران این امکان را می دهد تا اقدامت ارزشمندی را برای حفاظت از حیات وحش و مبارزه با متخلفان و قاچاقچیان انجام دهند.

نقشه برداری و تجزیه و تحلیل پیشرفته

۵-ابزار نظارت و کنترل فضایی (SMART) و ردیابی سایبری
این نرم افزار در حال حاضر در ۱۲۰ منطقه حفاظت شده در ۲۷ کشور استفاده می شود. خوراک این نرم افزار از ادغام داده های حاصل از گشت های میدانی، تجزیه و تحلیل روند شکار غیر مجاز منطقه ای و ااندازه گیری اثر بخشی اقدامات حفاظتی مبارزه با جرایم حیات وحش تأمین می شود. این سیستم با ردیاب های سایبری تلفیق شده و دریافت اطلاعات از رفتار حیوانات را برای درک بهتر محیط زیست گونه ها بهبود می بخشد.

۶-رادیو دیجیتال
حتی ارتقاء ساده فن آوری می تواند تفاوت بزرگی را ایجاد نماید. در کنیا، شبکه رادیویی دیجیتال در خدمات گشت و کنترل جایگزین شبکه رادیویی دو طرفه معمول شده است. این روش ارتباط امن تر و در مسافت های طولانی با مرکز کنترل و فرمان دهی را فراهم کرده که پاسخگویی سریعتر به همراه کاهش تداخل رادیویی را در پی داشته است.

۷-GPS، دوربین های فعال و گوشی های هوشمند
در هند، مسئولان برنامه ای بنام Hejje برای تلفن های هوشمند طراحی کرده اند که به محیط بانان و نیروهای گشتی جهت ردیابی حرکت گونه ای مانند ببر، تغییرات سطح آب، آتش سوزی جنگل و فعالیت های مشکوک افراد، بوسیله ارسال پیام ها و عکس های فوری کمک می کند.
طرفداران محیط زیست در ایلات متحده، کانادا و کنیا درحال توسعه یک ابزار مشابه به کمک GPS و تلفن همراه هوشمند هستند تا با اتصال به فیل ها، امکان ردیابی و دریافت داده های مکانی آن ها را فراهم کنند. با این کار الگوهای حرکتی فیل ها استخراج شده و حرکات معمول و غیر معمول فیل برای اتخاد اقدامات پیشگیرانه و بالابردن سرعت در ارائه خدمات دامپزشکی کنترل می شود.

۸-اتاق نمایش مجازی
فعالیت های ماهیگیری غیر قانونی، گزارش نشده و کنترل نشده، بین ۱۰ میلیارد و ۲۳ میلیارد دلار در سال ارزش دارد، که طبق نظر کمیسیون اقیانوس جهانی،موجب تخلیه اقیانوس، تهدید کل اکوسیستم و همچنین امنیت غذایی میلیون ها نفر از مردم می شود.
تشکل های خیریه مسئول، برای نظارت بهتر بر محیط های دریایی، با نرم افزار ماهواره ای به توسعه اتاق تماشای مجازی پرداخته اند. سیستم با استفاده از تصاویر ماهواره ای و ردیابی آنلاین، می تواند کشتی هایی که تحرکات مشکوک دارند را شناسایی نمایند تا با این کار ماهیگیری های غیر قانونی را به شدت کنترل نمایند.

۹- WILDSCAN و دیگر برنامه های تلفن همراه
نرم افزارWILDSCAN که در ویتنام راه اندازی شده ، برنامه ای است در دسترس عموم برای کمک به مأموران اجرای قانون جهت شناسایی، دسته بندی و گزارش قاچاق و اقدامات غیر قانونی در حیات وحش. این نرم افزار عکس ها و اطلاعاتی در خصوص گونه های در معرض انقراض که اغلب در آسیا مبادله می شوند را فراهم می کند. همچنین برای تسهیل رسیدگی و مراقبا از حیات وحش، اطلاعاتی را در زمینه ی مراقبت از حیوانات و گیاهان وحشی مانند غذاهای و خوراک مناسب این گونه ها و یا اطلاعاتی در خصوص آبیاری را فراهم می کند. برنامه های مشابهی در چین (نگهبان حیات وحش) و افغانستان (هشدار حیات وحش) نیر طراحی و بکار گیری شده اند. از آنجا که آنها به اتصال به اینترنت نیاز ندارند، برای مسئولان حفاظت و مقامات مجری در شرایط محیطی سخت و ردیابی از راه دور مفید هستند.

۱۰-وبسایت Wildleaks
این سامانه توسط اتحادیه تعقیب فیل (Elephant Action League) اجرا می شود، این وب سایت، به ۱۶ زبان ترجمه شده و به کاربران اجازه می دهد تا به صورت ناشناس از جنایات حیات وحش در سراسر جهان گزارش گیری کنند. این وبسایت الزام قانونی را به همراه اطلاعات ارزشمند در خصوص جرایم مربوط به عاج، شاخ کرگدن، گربه های بزرگ، میمون، مورچه خوارها، پرندگان، و چوب فراهم کرده است. برنامه CalTIP کالیفرنیا یک نسخه سطح دولتی آن است.

۱۱-جذب سرمایه مردمی (Crowdfunding)
پیدا کردن منابع مالی کافی برای مبارزه با جرایم حیات وحش به خصوص در کشورهای فقیر همیشه یک مشکل بزرگ است.نیروهای حفاظت محیط زیست در حال سوق گرفتن به سایت های جذب سرمایه مردمی جهت تأمین مالی برای تهیه ابزار های همچون هواپیماهای بدون سرنشین برای شناسایی شکارچیان در آسمان، سگ معتاد به انفیه برای کشف عاج و سایر مورد نیاز برای مبارزه با شکارچیان، وسایل هشدار دهنده در فرودگاه و همچنین تأمین تجهیزاتی همانند، وسایل نقلیه، لباس، و سلاح هایی برای تقویت گشت های زمینی می باشد. یک سازمان در کنیا (DSWT)، با پشتیبانی از مرکز خیریه حمایت از فیل، بخشی از منابع مالی خود را طریق crowdfunding تأمین می کند. این سازمان بر روی نجات و پروش بچه فیل ها و همچنین فیل های زخمی شده توسط شکارچیان و ارائه مراقبت های دامپزشکی بر روی آن ها تمرکز دارد.

ترجمه و تلخیص: مسیب صدری، پاییز ،۱۳۹۴، برگرفته از تارنمای «نشنال جئوگرافیک»

(لینک منبع اصلی: )http://news.nationalgeographic.com/2015/07/150706-wildlife-crime-technology-poaching-endangered-animals

منبع: ایرنا مقاله

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. آقای صدری با سلام وخدا قوت..دربحث فرهنگ حفاظت از این جانوران که در ایران خیلی برنامه منسجم وواقعی نداریم به جز مواردخاص ومناسبتی!!!حالا ما درایران از این فن آوریهای جدید وامروزی استفاده میکنیم چند مورد را به عنوان نمونه بفرمایید ممنون میشویم. موفق باشید

  1. سلام آقای سلطان محمدی
   متاسفانه در خصوص بکارگیری این تکنولوژی ها در کشورمون اطلاعات دقیقی نتونستم پیدا کنم که شاید ناشی از عدم بکارگیریشون هست. البته بصورت محدود از موقعیت یاب جهانی یا جی پی اس در برخی از گونه های درخطر و بازهم بصورت خیلی محدود از تحلیل DNA استفاده می شود که بیشتر جنبه آزمایشگاهی دارد.

 2. سلام آقای صدری چند وقتی هست به روز نیستی گاها ماهانه یک خبر گاهی دوسه ماهی یک خبر نکنه فعالیت کم شده انشالله همیشه مانند قبل پرتلاش باشید.

  1. سلام
   خیلی ممنون از توجهتون
   در هوای پاک دو ویژه برنامه داریم و یک پروژه درختکاری هم داریم. منتظر همکاری و همراهی شما عزیزان هستیم.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا