اخبارمحیط زیست انسانیمحیط زیست طبیعیمقالههمه

۲۰ مهر روز کاهش اثرات بلایای طبیعی

در مورخ ۲۲ دسامبر سال ۱۹۸۹ میلادی ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه ای ، دومین چهارشنبه ماه اکتبر میلادی را روز جهانی کاهش بلایای طبیعی نامگذاری کرد . در کشور ایران نیز هفته ای به همین عنوان وجود دارد که آغازاین هفته همان روز جهانی می باشد .


از هنگامیکه بشر در روی کره زمین پا به عرصه حیات گذاشت ، طبیعت همواره او را به چالش کشانده است . انسان با تمام سعی و تلاش فراوان و تجربیات گرانبهای خود ، در طول هزاران سال ستیز با حوادث طبیعی ، هنوز هم هر از چند گاهی در اثر وقوع حوادث و بلایای طبیعی متحمل خسارت شده و طبیعت جان و مال او را به یغما می برد . امروزه که عصر انفجار علم و اطلاعات است ،حتی پیشرفته ترین و ثروتمند ترین کشورهای جهان در مقابل مخاطرات طبیعی ، به ناچار سر تسلیم فرود می آورند .
بلایای طبیعی دارای انواع گوناگونی است و اصولا ماهیتی پیچیده دارند و در شرایط کنونی بسیاری از آنها خارج از کنترل انسان به نظر می رسد . زلزله ، سیل ، طوفان ، گردباد ، سونامی ، تگرگ ، بهمن ، رعد و برق ، تغیرات شدید درجه حرارت ، خشکسالی ، رانش لایه های زمین و آتشفشان نمونه هایی از بلایای طبیعی اند که هرساله خسارات جانی و مالی فراوانی به جوامع بشری وارد می سازند.

در سالهای مذکور وقوع خشکسالیها نیز افزایش قابل ملاحظه ای را نشان داده اند. کاهش اثرات سیلاب با روش هایی مانند مقاومت در مقابل خطر توسط طراحی و ساخت دیواره های مناسب یا ساخت های دفاعی در مقابل سیل قابل حصول است.
کاهش خسارات ناشی از رویدادهای جوی اقلیمی با اجرای برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت مانند اعلام خطر بهنگام و استفاده مناسب از زمین ممکن می باشد.
در سالهای اخیر نگرانی دانشمندان در مورد تغییرات اقلیمی ناشی از دخالتهای بی رویه بشر در طبیعت و افزایش آلودگی های جوی بیشتر شده است. افزایش دمای سطح زمین که از نیمه دوم قرن اخیر شتاب بیشتری به خود گرفته است، معلول عواملی چون افزایش فعالیت های صنعتی و تولید روزافزون گازهای گلخانه ای است.
یکی از نتایج افزایش دما که تغییراتی را در روابط متقابل بین اقیانوسها و سیستم گردش عمومی به وجود می آورد بروز خشکسالی در برخی از نقاط جهان و رخداد توفان و سیلاب در نقاط دیگری از زمین می باشد.
خشکسالی با کاهش آب قابل دسترسی می تواند به شکل های گوناگون مانند کمبود بارش، کاهش دبی رودخانه ها و یا پایین رفتن سطح آبهای زیرزمینی مشاهده گردد.
ما نمی توانیم از وقوع بلایای طبیعی جلوگیری کنیم ، اما می توانیم با تعقل ، تفکر ، برنامه ریزی و رعایت اصول ، آثار زیان بار آنها را کاهش داده و خسارات وارده را به حداقل ممکن برسانیم. و لذا آموزش و ارتقای دانش و آگاهیهای عمومی می تواند عامل مهمی در پیشگیری و کاهش اثرات بلایای طبیعی محسوب می شود .

تکمیل: یکی از بهترین و پایدار ترین راههای کاهش برخی بلاهای طبیعی حفاظت از محیط زیست است. بسیاری از بلاهای طبیعی ناشی از اقداماتیست که انسانها در سالهای پیشین انجام داده اند. با توجه به سیستمی بودن خلقت جهان، نیاز به اجرایی کردن تفکر سیستمی در تصمیمات بشر امری گریز ناپذیر است. بسیاری از مخاطرات زیست محیطی علاوه بر اثرات آنی و مستقیمی که بر جهان میگذارند باعث تغییراتی در چرخه ی حیات گذاشته و سیستم فعلی حیات می شود. جنگ، شکار بی رویه، معادی غیر اصولی، آلودگی های متعدد و دهها تخریبی که ناشی از فعالیت غیر اصولی و سودجویانه ی انسان را می توان نام بد که هریک در تغییر ی چرخه ی حیا اثر جبران ناپذری داشته و خواهند داشت. حسن ختامی با شعر سهراب :

و نخواهیم مگس از سر انگشت طبیعت بپرد
و نخواهیم پلنگ از در خلقت برود بیرون
و بدانیم اگر کرم نبود، زندگی چیزی کم داشت
و اگر خنج نبود، لطمه می خورد به قانون درخت
و اگر مرگ نبود، دست ما در پی چیزی می گشت

منابع:

ایرنا

شبکه ی جهانی جام جم

صدری، مسیب، ۱۳۹۱، گردآوری و تکمیل

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

‫۶ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا