اخبارمحیط زیست انسانیمحیط زیست طبیعیمقالههمه

۲۶ شهریور، روز جهانی حفاظت از لایه ازن

۲۶ شهریور، روز جهانی حفاظت از لایه ازن

روز جهانی حفاظت از لایه ازن سابقه ی چندانی ندارد و به سال۱۹۹۴ برمی‌گردد، که کشورهای عضو مجمع عمومی سازمان ملل، روزی را برای حفاظت از لایه ازن نام‌گذاری نمودند.

هدف اصلی این برنامه حفظ این لایه حیات‌بخش برای ما و نسل‌های آینده است و در این راه، تنها دولت ها مسئول نیستند، بلکه همه ما به یک اندازه مسئولیت داریم.

برای اینکه این وظیفه ی همگانی، عملی شود اقدامات گوناگونی می توانیم انجام دهیم.دسته ای از اقدامات مربوط به کاهش گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا می باشند که تقریبا همه ما با این اقدامات آشنا هستیم. دسته ی دیگر به استفاده ی کمتر مواد مصنوعی تزیینی مانند اسپری ها و زنگ ها و استفاده ی بیشتر از گل ها و گیاهان زینتی مربوط می شوند. دسته ی بعدی، استفاده ی حداکثری از انرژی های پایدار به جای سوخت فسیلی است که در این خصوص در شهرستان کویری ما به منبع انرژی خورشیدی فوق العاده، هنوز توجه کافی نشده و جا دارد مسئولان به جای افتخار به صنایع آلاینده و کم بازده به این موارد هم توجه کافی داشته باشند.دسته ی دیگر مربوط است به فرهنگ سازی و الزام عمومی در مورد خرید مواردی است که با اصول حفط محیط زیست و کاهش آلودگی ها تناسب داشته باشند. دسته ی آخری که به نظرم میرسد و شاید قدرت نفوذ زیادی داشته باشد استفاده ی هرچه بیشتر از فناوری اطلاعات است.توجه به این مورد می تواند باعث کاهش آلودگی هوا و کاهش استفاده از کاغذ با قطع درختان همراه است شود. البته با استفاده از فناوری اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی می توان تحولاتی را ایجاد کرد که با دیدی سیستمی نهایتا تاثیر زیادی در حفظ محیط زیست خواهند داشت. با اینکه توجهات جهانی به خوبی روی کاربرد های فناوری اطلاعات تمرکز  دارد متاسفانه در کشور ما و خصوصا در سطح شهرستان کار زیادی نشده است. ما می توانیم به فناوری اطلاعات با دید بستر ساز صنعتی نو و یا روان کنندی صتایع موجود نگاه کنیم که در هر دو صورت نتایج قابل توجهی را می توان بوجود آورد.

لازم به یادآوریست که با نابود شدن لایه ی ازن،تعادل دمایی مرد نیاز برای حیات بر روی زمین از بین می رود و  اشعه‌های زیا‌ن‌آور خورشید انسان‌ها را به بیماری‌های کشنده مبتلا می‌کند که هم اکنون هم می توان اثرات آن را در کوشه و کنار جهان مشاهده کرد.

صدری،مسیب،۱۳۹۱

مسیب صدری

مسیب صدری-کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات- مدیر انجمن

نوشته های مشابه

‫۹ دیدگاه ها

  1. سلام می خواستم یه خاطره براتون بگم : وقتی در دوران ابتدایی محصل بودم در درس علوم تجربی مختصرا به لایه ازن و بارانهای اسید ی اشارهای شده بود وبا صحبت های معلممان بسیار ترسیده بودم و آشفته بودم و می خواستم کاری انجام بدهم بنابر این از مادر بزرگ مرحومم که دستی به سوزن داشت واکثر اوقات در حال پینه دوزی بود خواستم که لایه ازن را بدوزد وایشان به من گفت بیاور تا بدوزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا