نوروز و فاطمیه

نوروز و فاطمیه

در ایام نوروز، سنت‌های اسلامی متعددی وجود دارد که نتها مورد تأیید اسلام است بلکه مورد تأکید آن نیز می باشد و به تبع آن هیچ تنافی‌ای با ایام فاطمیه ندارد. صله رحم، دید و بازدید از بزرگان و فامیل‌های دور و نزدیک، هدیه دادن، دستگیری از ضعیفان و کمک به مستمندان از جمله این آموزه‌های ارزشمند است. لذا حضرت محمد مصطفی(ص) می‌فرمایند: «اگر می‏توانید هر روز را نوروز کنید، یعنی در راه خدا به یکدیگر هدیه بدهید و با یکدیگر پیوند داشته باشید» یا در جای دیگر امام صادق(ع)، ظهور امام دوازدهم و منتقم حضرت زهرا(س) را در نوروز می‌داند و می‌فرماید: «نوروز، روزى است که قائم(عج) ما اهل بیت(ع) در آن ظهور مى‏کند».
با کمی تامل و مطالعه در مورد آیین های زیبای نوروزی از جمله سیزده به در و توجهات محیط زیستی و دوستدار طبیعت در قرآن و احادیث می توان نتیجه گرفت که آیین های باستانی و سنت ها و سفارشات دینی و قرآنی کاملاً در جهت حفظ و ستایش و نکوداشت طبیعت و ارکان آن از جمله آب و خاک و آتش بوده و ارتباط سازنده و عبرت آمیز با عناصر و گونه های موجود در طبیعت و محیط را به روشنی سفارش می نمایند.

با وجود تاکید فراوان دین مبین اسلام بر حفظ محیط زیست و طبیعت، اما متاسفانه رفتاربرخی افراد با طبیعت در روزهای تعطیل نوروزی بسیار تاسف بار است و به ویژه در روز  ۱۳ فروردین ماه ( روز طبیعت ) حجم زیادی از زباله در طبیعت و گاهی معابر شهری رها می شود و علاوه بر حجم انبوه زباله ، متاسفانه شاهد بروز آتش سوزی در مناطق جنگلی هستیم که نتیجه سهل انگاری برخی از گردشگران است. باید در نظر داشته باشیم که  نباید تفریحات در ایام نوروز موجب تخریب طبیعت شود. البته دراین میان هموطنانی هم هستند که به صورت داوطلبانه اقدام به پاکسازی طبیعت می کنند که بدون شک دوستداران واقعی محیط زیست و طبیعت هستند.

منبع: وبسایت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل