آخرین اخبار : 

رهاسازی یک قطعه کبک و یک قطعه بوتیمار

یک قطعه بوتیمار و یک قطعه کبک که توسط دوستداران و عاشقان حیات وحش تحویل اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل شده بودند با همکاری انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد، در دامن زیستگاه خود در منطقه شکار ممنوع یخاب رها سازی شدند.

رها سازی یک قطعه کبک و یک قطعه بوتیمار

رها سازی یک قطعه کبک و یک قطعه بوتیمار

رها سازی یک قطعه کبک و یک قطعه بوتیمار

رها سازی یک قطعه کبک و یک قطعه بوتیمار

بوتیمار کوچک ۳۵ سانتی‌متر است ؛ از حواصیل‌های کوچک دیگر به وسیله اندازه خیلی کوچک‌ ، تارک و سطح پشتی تیره ، پوشپرهای بالی و سطح شکمی سفید مایل به نخودی مشخص می شود.
بوتیمار کوچک از ماهی‌ها، حشرات و دوزیستان تغذیه کرده و در نیزارها به زاد و ولد می‌پردازد.
کبک نیز پرنده‌ای زیبا، آرام و وحشی است که در بسیاری از دشت‌ها، دامنه هاو کوهپایه هاپراکنده‌است. این پرنده در نواحی وسیعی از جهان و ایران پراکنده‌است. نام این پرنده در زبان انگلیسی Partridge است. دشت ها ،دامنه ها و نقاط کوهستانی و جنگلی مختلف در سردشت وجود دارد که زیستگاه مناسب این پرنده می باشد.علاوه بر نقش اساسی کبک در اکوسیستم منطقه، این پرنده نماد زیبایی و ظرافت به شمار می رود .اگرچه این پرنده در وضعیت حفاظتی مناسبی برخوردار است اما شکار های بی رویه و هجوم انسان به زیستگاههای این پرنده حیات این پرنده را با چالش روبرو نموده است .علیرغم تمام این موارد میل به شکار این پرنده با انگیزه زنده گیری و یا استفاده از گوشت آن توسط اهالی منطقه وجود دارد .تلاش برای روشن نمودن اذهان عمومی نسبت به مسایل محیط زیست و اجرای برنامه هایی فرهنگی از این دست نقش شایانی در تغییر نگرش اقشار عمومی جامعه و رعایت مسائل زیست محیطی داشته است .

به کانال تلگرامی منطقه شکار ممنوع یخاب بپیوندید

https://telegram.me/yakhabdoe

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *