آخرین اخبار : 

منطقه یخاب آران و بیدگل به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل از ارتقای منطقه شکار ممنوع یخاب به پناهگاه حیات وحش خبر داد.

الهیار دولتخواه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: جلسه شورای عالی حفاظت محیط زیست روز سه شنبه ۲۴ اسفند به  ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهوری تشکیل شد که در این جلسه شش منطقه محیط زیستی کشور با هماهنگی های قانونی و مطالعات انجام شده با سطوح جدید حفاظتی تعیین و ارتقای سطح آنها به تصویب شورای عالی محیط زیست رسید.

وی با اشاره به اینکه منطقه یخاب در سال ۹۲ با تلاش ها و پیگیری های محیط زیست و انجمن های مردم نهاد منطقه به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شده بود تصریح کرد: خوشبختانه با پیگیری های مستمر، در کمتر از دو سال، منطقه یخاب در جلسه اخیر شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور از شکار ممنوع به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.

دولتخواه با اشاره یه اینکه منطقه یخاب می‌تواند پشتیبان خوبی برای زیستگاه گونه ارزشمند یوز آسیایی باشد، تصریح کرد: طی سالهای اخیر و با نظارت ها و گشت های مستمر محیط بانان و دوستداران محیط زیست شهرستان آران و بیدگل، بویژه انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد، منطقه یخاب از نظر پوشش جانوری و گیاهی، وضعیت بسیار مطلوبتری را نسبت به گذشته پیدا کرده است.

وی ارتقای منطقه یخاب به پناهگاه حیات وحش را زمینه ای برای بهره‌مندی خردمندانه و پایدار از این منطقه دانست و گفت: یخاب به دلیل هم مرز بودن با پارک ملی کویر می تواند کریدور مهاجرتی مهمی برای گونه های جانوری بخصوص یوزپلنگ آسیایی باشد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل به موقعیت و وضعیت  جغرافیایی پناهگاه حیات وحش یخاب اشاره کرد و گفت: این منطقه که در شمال شرقی شهر ابوزیدآباد و بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل واقع است، دارای اقلیمی کوهستانی، دشتهای آبرفتی، تپه ماهوری و در قسمت غربی به صورت اجتماع شنهای روان است. وضعیت اقلیمی آن دشتی کوهستانی به همراه آب و هوای گرم و خشک و دامنه تغییرات ارتفاع منطقه از ۸۰۰ متر تا ۲۸۰۰ متغیر است.

دولتخواه، پوشش گیاهی بسیار مناسب، منابع آبی فراوان و وجود چشم اندازهای بسیار زیبا و منحصر به فرد را از جمله ویژگی های پناهگاه حیات وحش یخاب برشمر و تصریح کرد: این ویژگی ها سبب شده است که این منطقه زیستگاه گونه های جانوری همچون کل و بز، قوچ و میش، جبیر، گرگ، کفتار، گربه شنی، کاراکال،  خرگوش و… باشد.

وی خاطرنشان کرد: این منطقه زیستگاه پرندگانی همچون عقاب طلائی، سارگپه، بالابان، دلیجه، هوبره، کبک، تیهو، باقرقره و دودوک و خزندگانی همچون افعی شاخدار ایرانی، مار جعفری، تیر مار، شتر مار شیرازی، مار قیطانی، بزمجه، جکوی دم پهن کایزرلینگ، آگامای استپی، آگامای سروزغی دم سیاه  و … است.

الهیار دولتخواه، پوشش گیاهی پناهگاه حیات وحش یخاب را در گیرنده گیاهانی چون درمنه، خارشتر، قلم، چرخه، نسی، گون،  پرند، تاغ، اشنیان، جاز، بادام کوهی، انجیر کوهی، سیا گینه، اسفند،  اشک، شوره  و … ذکر کرد.

وی همچنین به تاریخچه حفاظت از منطقه یخاب اشاره و تصریح کرد: این منطقه از زمان معرفی پارک ملی کویر به دلیل قرار داشتن در مجاورت پارک و مهاجرت حیات وحش از پارک ملی به این منطقه در برخی از فصول تحت گشت و کنترل نیروهای اجرایی پارک ملی کویر قرار داشت.

وی با بیان اینکه بعد از سال ۱۳۶۰ با راه اندازی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کاشان نیروهای اجرایی آن اداره اقدام به  نظارت و کنترل منطقه می کردند اضلفه کرد: از آبان ماه سال ۱۳۸۹ با راه اندازی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل مسئولیت نظارت بر این منطقه بر عهده این اداره قرار گرفت و خوشبختانه با پیگیری های انجام شده در اوایل سال ۱۳۹۲ رسما به عنوان منطقه ی شکار ممنوع و در حال حاضر نیز به عنوان پناهگاه حیات وحش معرفی شد.

منطقه یخاب آران و بیدگل به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت

منطقه یخاب آران و بیدگل به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت

 

  1. محسن سلطان محمدی گفت:

    ریس محترم اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران وبیدگل
    با سلام وتبریک فرا رسیدن سال نو خدمت شما وهمکاران محترم .ارتقای منطقه شکار ممنوع یخاب به پناه گاه حیات وحش در حوزه ابوزید آبادشهرستان آران وبیدگل را تبریک میگوییم .انشااله بتوانید با کمک وهمفکری همه سمن های زیست محیطی ودوستداران طبیعت شهرستان زمینه های اجرای بهترطرح های زیست محیطی ومنابع طبیعی شهرستان باشیم. روابط عمومی انجمن حافظان محیط زیست وگردشگری شهرستان آران وبیدگل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *