آخرین اخبار : 

نخستین شاه روباه در پناهگاه حیات وحش یخاب مشاهده شد

نخستین شاه روباه در پناهگاه حیات وحش یخاب مشاهده شد

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آران و‌بیدگل گفت: یک قلاده از گونه کمیاب و ارزشمند شاه روباه برای نخستین بار در جریان گشت و کنترل شبانه محیط بانان این شهرستان در پناهگاه حیات وحش یخاب مشاهده و تصویربرداری شد.

به گزارش “پارما” الهیار دولتخواه در این باره اظهار کرد: محیط بانان، مدیر انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد و تعدادی پژوهشگر محیط زیست در حال گشت و کنترل منطقه توانستند یک شاه روباه را مشاهده و تصویر برداری کنند که البته این گونه کمیاب پس از ثبت تصویر از محل گریخت.
وی افزود: شاه روباه گونه ای ارزشمند از تیره سگ سانان است که در سال‌های گذشته جمعیت آنها به علت های گوناگون به شدت کاهش یافته و گزارش های اندکی از این گونه در ایران برای علاقه مندان وجود دارد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست آران و‌بیدگل بیان کرد: شاه روباه یکی از زیباترین و کوچکترین روباه های ایران است که در کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر (در زیر طبقه Appendix II) قرار دارد و در لیست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) نیز طبقه بندی شده که باید توجه بیشتری به حفظ و بقای آن داشته باشیم.
او در ادامه نیز خواستار نگاه ویژه مسئولان به پناهگاه حیات وحش یخاب واقع در شمال شرقی شهر ابوزیدآباد از توابع بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل شد.
به گفته دولتخواه یخاب با برخورداری از گوناگونی زیستی و وجود گونه های ارزشمندی مانند پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، جبیر، شاه روباه و چند گونه ارزشمند دیگر با وسعت ۲۷۱ هزار هکتار از سال ۱۳۹۲ منطقه شکار ممنوع اعلام شد و سال ۱۳۹۶ نیز به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.
شهرستان آران و بیدگل در فاصله ۶ کیلومتری کاشان و ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

نخستین شاه روباه در پناهگاه حیات وحش یخاب مشاهده شد

نخستین شاه روباه در پناهگاه حیات وحش یخاب مشاهده شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *