آخرین اخبار : 

برای نخستین بار؛ عقاب دریایی دم سفید در پناهگاه حیات وحش یخاب تصویربرداری شد

برای نخستین بار؛ عقاب دریایی دم سفید در پناهگاه حیات وحش یخاب تصويربرداري شد

 رئیس اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل گفت: گونه کمیاب عقاب ایران معروف به عقاب دریایی دم سفید برای نخستین بار در پناهگاه حیات وحش یخاب این شهرستان مشاهده و تصویربرداری شده است.

به گزارش”پارما” الهیار دولتخواه در این باره گفت: این عقاب طی پایش های مکرر در منطقه ، پژوهشگران محیط زیست همراه با محیط بانان و اعضای انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد تصویر برداری شد.

 عقاب استپی نیز در کنار عقاب دریایی دم سفید در ۲ روز گذشته مشاهده شده که با توجه به پراکنش و مسیر مهاجرتی آنها، حضورشان در شهرستان آران و بیدگل بسیار حائز اهمیت می باشد.

وی افزود: گزارش های اندکی در سال های گذشته از عقاب دریایی دم سفید (Haliaeetus albicilla) از بزرگترین عقاب های ایران و جزء گونه های تحت حفاظت ثبت شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آران و بیدگل اضافه کرد: عقاب دریایی دم سفید در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) طبقه بندی شده و در کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر (در زیر طبقه Appendix II) قرار دارد.

یخاب با برخورداری از گوناگونی زیستی و وجود گونه های ارزشمندی مانند پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، جبیر، شاه روباه و چند گونه ارزشمند دیگر با وسعت ۲۷۱ هزار هکتار از سال ۱۳۹۲ منطقه شکار ممنوع اعلام شد و سال ۱۳۹۶ نیز به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.

پناهگاه حیات وحش یخاب در شمال شرقی شهر ابوزیدآباد از توابع بخش کویرات شهرستان آران و بیدگل قرار دارد.

برای نخستین بار؛ عقاب دریایی دم سفید در پناهگاه حیات وحش یخاب تصویربرداری شد

برای نخستین بار؛ عقاب دریایی دم سفید در پناهگاه حیات وحش یخاب تصویربرداری شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *