یک قطعه هوبره پس از تیماردر پناهگاه حیات وحش یخاب رها سازی شد

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل از رها سازی یک قطعه هوبره پس از تیمار در پناهگاه حیات وحش یخاب خبر داد .

الهیار دولتخواه افزود : یک قطعه پرنده کمیاب هوبره، به دلیل ضعف شدید در مسیر منطقه زیبای چاه عروس در پناهگاه حیات وحش یخاب از گروه خود جا می ماند که توسط یکی از دوست داران حیات وحش بخش کویرات زنده گیری و تحویل اداره گردید .

وی افزود : این پرنده ارزشمند پس از تیمار و اطمینان از سلامت جسمانی با حضور محیط بانان در زیستگاهش در غرب پناهگاه حیات وحش یخاب و در شنزارهای زیبای این منطقه رهاسازی شد.

دولتخواه با بیان این موضوع که اقدامات آموزشی و ترویجی و اطلاع رسانی های انجام شده توسط این اداره و تشکل های زیست محیطی در این شهرستانبه شکل عالی صورت گرفته افزود :  به دلیل گرایش عمومی مردم این منطقه به مسائل زیست محیطی بخصوص حیات وحش، خوشبختانه شاهد ارتقاء قابل توجه فرهنگ زیست محیطی در منطقه هستیم که مشارکت عمومی در حفاظت از محیط زیست نتایج ارزشمند این مهم بوده که حساسیت بالای مردم نسبت به گونه های جانوری و حمایت از آنها را در پی داشته است.

دولتخواه بیان داشت : پناهگاه حیات وحش یخاب و بخصوص شنزارهای غربی این منطقه زیستگاه گونه های ارزشمندی همچون جبیر، هوبره، روباه شنی، کاراکال، گربه شنی و خزندگان بسیار ارزشمند و گاها اندمیک همچون اسکینک مار شکل مرنجاب است و به دلیل منابع آبی متعدد و پوشش گیاهی غنی، از اهمیت بالای برخوردار است.

دولتخواه با بیان این که هوبره  از پرندگان نادر و ارزشمند حیات وحش است افزود : این گونه مورد حفاظت و حمایت قرار دارد و در مقیاس جهانی به عنوان گونه ای از پرندگان آسیب پذیر شناخته می شود.

پناهگاه حیات وحش یخاب یک منطقه حفاظت ‌شده با وسعت ۲۷۲ هزار هکتار در شهرستان آران و بیدگل می باشد  که به علت دارا بودن گونه‌های نادر مانند یوزپلنگ، سیاه‌گوش، گربه شنی، گربه وحشی، جبیر، زاغ بور و پرندگان شکاری ارزشمند در کشور، از زیستگاه‌ها و ذخیره گاه‌های غنی ایران محسوب می‌شود.

پس از تیمار یک قطعه هوبره در پناهگاه حیات وحش یخاب رها سازی شد
پس از تیمار یک قطعه هوبره در پناهگاه حیات وحش یخاب رها سازی شد