ثبت یک گونه جدید پرنده در پناهگاه حیات وحش یخاب

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل گفت: اولین ثبت پرنده ارزشمند ناماکوآ (قمری دم دراز، کبوتر دم دراز) با نام علمی oena capensis در استان اصفهان در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ در پناهگاه حیات وحش یخاب توسط انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد انجام شد.

سید عباس نگهبان افزود: با این رکورد تعداد پرندگان ثبت شده در پناهگاه حیات وحش یخاب از ۱۰۰ قطعه به ۱۰۱ قطعه  و یک مورد به تعداد پرندگان استان اصفهان نیز اضافه گردید.

ایشان افزود: این منطقه به دلیل دارا بودن تنوع اقلیم و تنوع زیستگاهی،( زیستگاه شنزار و کوهستانی) از تنوع زیستی غنی جانوری بخصوص پرندگان برخوردار است به طوری که در چند سال اخیر با بهره‌گیری از ظرفیت محیط‌بانان، اعضای انجمن حامیان محیط زیست ابوزیدآباد و کارشناسان رشته محیط زیست دانشگاه صنعتی اصفهان و با بررسی فون پرندگان این منطقه، تاکنون مستند نگاری و ثبت ۱۰۱ گونه پرنده انجام شده است.

پناهگاه حیات وحش یخاب با مساحت ۲۷۲ هزار هکتار یکی از بی‌نظیرترین و بکرترین مناطق زیستگاهی ایران است که در مجاورت پارک ملی کویر و در شهرستان آران و بیدگل واقع شده است. یخاب با برخورداری از گوناگونی زیستی و وجود گونه‌های ارزشمندی مانند پلنگ، یوزپلنگ، کاراکال، جبیر، شاه روباه و چند گونه ارزشمند دیگر با وسعت ۲۷۲ هزار هکتار از سال ۱۳۹۲ منطقه شکار ممنوع اعلام شد و سال ۱۳۹۶ نیز به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.