آخرین اخبار : 

درباره اداره

به نام ایزد زیبایی

تاریخچه:

برای بررسی پیشینه سازمان ابتدا تاریخچه شکل گیری آن را بررسی و سپس سیر تحول قوانین، مقررات و تشکیلات آن را در پی می‌آوریم.پس از اختراع تفنگ و عمومیت یافتن استفاده از آن در جهان، کشتار جمعی و بی‌رحمانه حیوانات آغاز و خطر انهدام و برافتادن نسل بسیاری از آنها بروز کرد. این سیر تحول در ایران با وجودی که تفنگ از اوایل حکومت صفویه وارد کشور شد و به تدریج مورد استفاده شکارچیان قرار گرفت، به کندی انجام می‌شد. لیکن در کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر، تخریب محیط طبیعی طی نسل گذشته به نحوی نمایان تسریع یافت و در نتیجه جانوران و سایر منابع، مورد بهره‌برداری بی رویه قرار گرفتند. سرانجام در سال ۱۳۳۵ « کانون شکار ایران » به عنوان دستگاهی مستقل برای حفظ نسل شکار و نظارت بر اجرای مقررات مربوط به آن تشکیل گردید.

در سال ۱۳۴۶ سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، با تصویب قانون شکار و صید مصوب ۱۶/۳/۱۳۴۶ جایگزین کانون شکار ایران شد. بر اساس قانون اخیر، سازمان شکاربانی و نظارت بر صید، مرکب از وزیران کشاورزی، کشور، دارایی، جنگ و شش نفر از اشخاص با صلاحیت قرار داشت. ولی از جهت تشکیلات دولتی به موجب ماده ۳۱ قانون مذکور وزارت کشاورزی مسؤولیت پاسخگویی اقدامات سازمان در هیأت دولت را عهده‌دار بود. در تاریخ ۱۳۴۶ با تصویب قانون تشکیل وزارت منابع طبیعی، اختیارات وزیر کشاورزی مندرج در قانون شکار و صید به وزیر منابع طبیعی محول گردید.

قانون شکار و صید مشتمل بر ۳۱ ماده بود و براساس ماده ۶ آن وظایف سازمان شکاربانی و نظارت بر صید از محدوده نظارت و اجرای مقررات ناظر بر شکار فراتر رفته و امور تحقیقاتی و مطالعاتی مربوط به حیات وحش کشور، تکثیر و پرورش حیوانات وحشی و حفاظت از زیستگاه آنها و تعیین مناطقی به عنوان پارک وحش و بالاخره موزه‌های جانورشناسی را نیز در بر گرفت.

در سال ۱۳۵۰ بر اساس ماده ۴ قانون تجدید تشکیلات و تعیین وظایف سازمان‌های وزارت کشاورزی و منابع طبیعی و انحلال وزارت منابع طبیعی، نام سازمان شکاربانی و نظارت بر صید به « سازمان حفاظت محیط زیست » و نام شورایعالی شکاربانی و نظارت بر صید به «شورایعالی حفاظت محیط زیست» تبدیل شد و امور زیست محیطی از جمله پیشگیری و اقدام‌های زیانبار برای تعادل و تناسب محیط زیست نیز به اختیارات قبلی آن افزوده شد.

در تاریخ ۲۸/۳/۱۳۵۳ به دنبال برپایی کنفرانس جهانی محیط زیست در استکهلم و با تصویب قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در ۲۱ ماده، این سازمان از اختیارات قانونی تازه‌ای برخوردار شد و از نظر تشکیلاتی نیز تا اندازه‌ای از ابعاد و کیفیت سازگار با ضرورتهای برنامه‌های رشد و توسعه برخوردار گردید. بر اساس این قانون سازمان، وابسته به نخست‌وزیری و زیر نظر « شورایعالی حفاظت محیط زیست » عمل می‌کرد که متشکل از ۹ وزیر و ۵ نفر از اشخاص با صلاحیت بود. مفاد این قانون هنوز معتبر و لازم الاجرا است.

مهمترین تحول در زمینه تقویت مقررات و تضمین اقدامات زیست محیطی پس از انقلاب اسلامی، تصویب اصل

پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. در حقیقت با اختصاص یک اصل از اصول قانون اساسی به امر حفاظت محیط زیست بر ضرورت و اعتبار اجرای مقررات مربوط به محیط زیست تأکید شده است. شورای انقلاب اسلامی ایران در تاریخ ۲۱/۹/۱۳۵۸ لایحه اصلاح ماده ۳۱ الحاقی به قانون شکار و صید را تصویب نمود که به موجب آن، مستخدمین سازمان از لحاظ کلیه امور استخدامی، مشمول قانون استخدام کشوری شدند.

پس از حذف پست نخست وزیری در بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸ و بر اساس اصلاحیه قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست در سال ۱۳۷۱ و تغییر ترکیب اعضای شورایعالی محیط زیست، ریاست شورایعالی بر‌عهده رئیس محترم جمهور قرار گرفته است و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز عنوان معاون رئیس جمهور را عهده‌دار می‌باشد.

واحدهای تابعه سازمان حفاظت محیط زیست در مراکز استانهای کشور نیز تابع تحولات یاد شده قرار داشته‌اند و تحت‌عنوان ادارات کل و ادارات شهرستانها در مراکز استانها و برخی از شهرستانهای کشور تاکنون به فعالیت خود ادامه داده‌اند. اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل در مورخ ۱۱/۸/۸۹ با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان و فرماندار و جمعی از مسوولین ادارات شهرستان افتتاح و شروع به انجام فعالیت نموده است .

اهداف:

مهمترین اهداف سازمانی به ترتیب اهمیت عبارتند از:

 1.  تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به منظور حفاظت از محیط زیست و تضمین بهره مندی درست و مستمر از محیط زیست و همسو با توسعه پایدار.
 2.  پیشگیری و ممانعت از تخریب و آلودگی محیط زیست.
 3.  حفاظت از تنوع زیستی شهرستان.

وظایف:

اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آران و بیدگل در راستای اهداف قانونی و تخصصی خود در محورهای محیط زیست انسانی، محیط زیست طبیعی، امور نظارتی، امور ارتباطی و آموزشی، برنامه ها و وظایف متعددی را بر عهده دارد که مهمترین آنها به قرار زیر است:

 1. اجرای قوانین و ضوابط مربوط به استقرار و فعالیت واحدهای صنعتی و خدماتی.
 2. کنترل واحدهای آلوده کننده محیط زیست و الزام آنها به رعایت ضوابط و استانداردهای موجود.
 3. جلوگیری از ادامه فعالیت واحدهای آلاینده.
 4. جلب همکاری دستگاههای اجرایی شهرستان به منظور رعایت ملاحظات زیست محیطی.
 5. رسیدگی به شکوائیه ها و اختلافات مربوط به مسائل محیط زیست.
 6. حفاظت از ذخایر طبیعی و تنوع زیستی در منطقه تحت پوشش.
 7. سرشماری وحوش
 8. تهیه و آماده نمودن نمونه های گیاهی، جانوری
 9. رسیدگی به شکایات مردمی در زمینه آلودگی‌های زیست محیطی.
 10. اجرای قوانین شکار و صید قوانین حفاظت و بهسازی محیط زیست.
 11. نشر فرهنگ زیست محیطی در بین افراد جامعه برای ایجاد علاقه در حفاظت از محیط زیست.
 12. تلاش در زمینه ارتقای دانش عمومی از طریق برگزاری مصاحبه ها، دوره های آموزشی، بازدیدها
 13. برقراری ارتباط اداره با دیگر دستگاهها و رسانه های همگانی به منظور تبادل اطلاعات در زمینه فعالیتهای سازمانی.

مراجعان :

 1. متقاضیان احداث، تأسیس و بهره‌برداری از واحدهای تولیدی، صنعتی، خدماتی و کشاورزی.
 2. شاکیان نسبت به آلوده‌کنندگان محیط زیست (واحدهای تولیدی آلوده‌کننده).
 3. متقاضیان دریافت پروانه‌های شکار.
 4. متقاضیان دریافت دفترچه شناسایی شکارچیان.
 5. متقاضیان بهره‌برداری از معادن.
 6. متقاضیان زنده‌گیری جانوران وحشی.
 7. شاکیان نسبت به مزاحمت وحوش در مناطق روستایی و مزارع کشاورزی.
 8. متقاضیان دریافت کارت همیاری محیط زیست و همیاران محیط زیست.
 9. عضای تشکلها و علاقه‌مندان به فعالیت در تشکلهای زیست‌محیطی.
 10. دانشجویان و دانش‌آموزان علاقه‌مند به تحقیق در مباحث زیست‌محیطی.
 11. فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با محیط زیست، جویندگان کار.

خدمات :

 1. اعلام نظر زیست محیطی برای تأسیس، بهره‌برداری و فعالیت واحدهای تولیدی.
 2. صدور پروانه شکار و صید در مناطق آزاد شهرستان
 3. اطلاع رسانی و آموزش زیست محیطی همگانی.
 4. پایش آلودگی واحدهای صنعتی و خدماتی.
 5. رسیدگی به شکوائیه های زیست محیطی.
 6. صدور دفترچه شناسائی شکارچیان.
 7.  تعدیل جانوران زیانکار وحشی با هماهنگی استان
 8. حفاظت از تنوع زیستی شهرستان
 1. فائزه گفت:

  سلام.خسته نباشین.میخواستم ببینم نیروهم میگیرن یانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *